Asteroidy – nowe nazwy

Parę dni temu IAU ogłosiła kolejną listę asteroid, którym nadano imiona. Spośród ponad 100 nowych nazw na szczególną uwagę zasługuje planetoida (58534) Logos. Grecki termin „logos” ma wiele znaczeń i odgrywa dużą rolę w filozofii antycznej. Może odnosić się zarówno do porządku, wyższego rozumu, jak i do twórczej, boskiej siły.

Logos należy do grupy małych planet zwanych kuiperoidami, krążącymi na obrzeżach Układu Słonecznego. Logos jest typowym przedstawicielem grupy „Qubewano” (Transneptunian). Cykl obiegu wokół Słońca wynosi 307 lat. Obecnie Logos znajduje się w 16 stop. Panny.

Do tej grupy ciał niebieskich należą również wcześniej nazwane obiekty, jak np.: Chaos, Varuna, Rhadamanthus, Quaoar, Deucalion. Wszystkie te nazwy biorą się z imion bóstw kreacji.

Poza Logosem mamy jeszcze inne ciekawe asteroidy (tym razem już z głównego pasa asteroid rozciągającego się między Marsem a Jowiszem):
(10954) Spiegel
(16450) Messerschmidt
(19727) Allen
(35165) Quebec
(35352) Texas
(118401) LINEAR

 

 

One thought on “Asteroidy – nowe nazwy

  1. hejka!Spoko blogasek jeżeli masz ochotę i czas a nudzi Ci się ZAPRASZAM na mojego blogaska i zachcęcam do komentowania http://www.sagusiaczek.blog.onet.pl to nie kolejny bezsensowny koment…poprostu wejdź a sam zobaczysz…A jeżli możesz to pomóż mi co mogę w nim zmienić na lepsze Twoim zdaniem pozdrowionka i powodzonka w blogowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *