Asteroidy – nowe nazwy

W ubiegłym tygodniu IAU nadała imiona kolejnym planetoidom. Spośród prawie 90 nowych nazw na szczególną uwagę zasługuje kilka (w nawiasie numer katalogowy):

(4036) Whitehouse (Biały Dom, siedziba prezydenta USA)
(5062) Glennmiller (słynna orkiestra Glenna Millera)
(14519) Ural (nazwa geograficzna)
(14877) Zauberflote (Czarodziejski Flet – arcydzieło operowe Mozarta)
(14909) Kamchatka (nazwa geograficzna)
(43844) Rowling (takie samo nazwisko nosi autorka „Harry’ego Pottera”)
(59390) Habermas (współczesny filozof niemiecki)
(100268) Rosenthal (np. słynna porcelana Rosenthala)

Obecnie nazwanych jest ponad 13 tysięsięcy planetoid. To tylko niewielki procent spośród wszystkich odkrytych małych planet. Nowe nazyw dla asteroid nadawane są przez IAU średnio raz w miesiącu.

 

3 thoughts on “Asteroidy – nowe nazwy

  1. mało osób pisze o asteroidach. dlatego taki tekst mnie cieszy. ku mojemu zdziwieniu nazwa planetoidy 43844 Rowling faktycznie pochodzi od autorki serii książek o Harry Poterze. Jednak nazwa planetoidy 4036 Whitehaus nie ma nic wspólnego z Białym Domem czy prezydentem USA. tylko pochodzi od brytyjskiego dziennikarza piszącego o nauce Dawida Whitehouse’a, (otrzymał międzynarodowe, prestiżowe nagrody w 1998 i 2002 roku. Nazwa Biały Dom jest nazwą polityczną i jako taka nie ma racji bytu. Proszę tylko niedorabiać ideologii że można tą nazwę odczytać inaczej… że astrologicznie pasuje do… itp, itd. Pochodzenie tej nazwy zostało dobitnie określone. Ale i tak uznanie za ciekawe fakty 🙂 PS. nie wiem też czy nazwa planetoidy 100268 Rosenthal ma coś wspólnego ze słynną porcelaną, napewno pochodzi od Hansa Rosenthala (1925-1987)

    • J.B., nie dorabiam żadnej ideologii i nie musi mnie Pan/Pani pouczać w świąteczne popołudnie w sprawie tego, jak można odczytywać asteroidy. Wiem, skąd się biorą nazwy poszczególnych planetoid i wiem również, że z astrologicznego punktu widzenia można te nazwy wykorzystywać na różne sposoby. To, co tu prezentuję, jest jednym z takich sposobów. Nic na to nie poradzę, że mam inne zdanie niż J.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *