Debata Kaczyński – Kwaśniewski

Po wczorajszej debacie przedwyborczej nie słabną głosy i komentarze. W odczuciu internautów i opinii społecznej batalię wygrał Aleksander Kwaśniewski, natomiast zdaniem socjologów i politologów nieznaczna przewaga leży po stronie premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Każdy ma prawo do własnej opinii, a wyborcy i tak będą kierować się raczej odczuciami i wrażeniami niż jakąś mniej lub bardziej rzetelną analizą polityczno-gospodarczo-społecznych twierdzeń, które padły podczas tej debaty. Kto oglądał ten swoisty pojedynek, ten zapewne zdążył już sobie wyrobić pogląd w tej sprawie. Ale astrologów bardziej od agitacji politycznej zainteresuje horoskop debaty oraz to, co można z niego wyczytać.

Debata miała miejsce 1 października 2007 roku i rozpoczęła się punktualnie o godz. 20:00 w Warszawie.

 

Trzeba przyznać, że od strony medialnej oraz pod względem technicznego przygotowania rozmówców wszystko poszło gładko, co podkreśla w tym horoskopie znak dziennikarsko-intelektualnych, choć jednocześnie powierzchownych Bliźniąt na ascendencie – dla tego typu dyskusji to chyba wyjątkowo korzystny znak wschodzący. Sprawę ułatwia także Księżyc w Bliźniętach, a do tego w pierwszym domu, więc widowisko dla ludu się udało. Mamy tutaj także Słońce w znaku partnerskiej Wagi, które tworzy separacyjną kwadraturę z wojującym Marsem, czyli zaciekłej agresji tam nie było, chociaż padło wiele kąśliwych uwag. No i jest jeszcze medialny Neptun w X domu, którego w politycznej debacie nie powinno zabraknąć.

Gdzie w tym wszystkim są ci dwaj dyskutanci? Ponieważ to Aleksander Kwaśniewski zaproponował debatę (i nawet pierwszy ją rozpoczął), a Kaczyński się na nią zgodził, toteż pierwszy dom symbolizuje byłego prezydenta, zaś siódmy dom to premier. Znaki i planety oraz ich władcy są tu kluczowymi sygnifikatorami.

Kwaśniewski zaprezentował się więc jak elokwentne Bliźnięta i do tego pragnące przemówić do wszystkich Polaków, na co wskazuje Księżyc w pierwszym domu (premier przemawiał przede wszystkim do własnego elektoratu). Był też zbyt powierzchowny i czasami nawet się powtarzał, jakkolwiek w wielu kwestiach zdarzyło mu się bardzo celnie i demaskująco wytknąć Kaczyńskiemu parę rzeczy. O tym z kolei świadczy Merkury (władca Bliźniąt), który przebywa w znaku zdeterminowanego Skorpiona w szóstym domu.

Tymczasem Kaczyński reprezentowany jest przez Strzelca i Jowisza, który jest w siódmym domu i zarazem jest jego władcą. Tworzy on też opozycję do Księżyca w pierwszym domu, co podkreśla naturalną opozycyjność stanowisk obu dyskutantów. To, że Kaczyńskiego reprezentuje tu „prawy i sprawiedliwy”, a czasami także demagogiczny Jowisz, nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w horoskopach PiS, Sejmu V kadencji, a także w horoskopie utworzenia rządu PiS, na czele którego stanął wtedy Kazimierz Marcinkiewiecz, mamy do czynienia z koniunkcją Słońca z Jowiszem!

W horoskopie debaty Kaczyński jawiłby się więc jako ten silniejszy, ponieważ Jowisz jest tu w znaku, którym włada (domicyl). Natomiast władcą pierwszego domu (Kwaśniewski) jest Merkury przebywający w Skorpionie. Planeta ta jest zatem słaba przez znak, ale za to silna przez posadowienie w domu (bo to naturalny dom Panny, a więc znaku, którym także włada Merkury i w którym – zgodnie z tradycją – jest wywyższony). Poza tym Merkury jest w tym horoskopie znakomicie aspektowany (trygon z Marsem i sekstyl z Saturnem), czego nie można powiedzieć o Jowiszu, który nie dość, że nie ma żadnych pozytywnych aspektów, to na dodatek tworzy półkrzyż z Uranem i Księżycem. Tak więc jego wpływy są tu wyraźnie osłabione, a – jak wiadomo – źle aspektowany Jowisz w Strzelcu może czasami przynieść sporo szkód. Na korzyść Kwaśniewskiego przemawia również to, że reprezentujący go w tym horoskopie Merkury jest jednocześnie w bardzo ścisłej koniunkcji z natalnym Merkurym. Prezydentowi tak świetnie się gadało, że pod koniec dyskusji nie szczędził ironii (Bliźnięta), na co poirytowany Kaczyński odpowiedział: „Niech pan się nie przedrzeźnia”. I tym stwierdzeniem zamknięto debatę.

 

2 thoughts on “Debata Kaczyński – Kwaśniewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *