Dekalog Astrologa

Przeglądając ostatnio rozmaite notatki, natknąłem się na Dekalog Astrologa, który dawno temu sformułował Leszek Weres. O ile się nie mylę, nigdy nie zostało to opublikowane, a ponieważ uważam, że jest to zupełnie wyjątkowa rzecz, więc postanowiłem zamieścić ów pouczający Dekalog na blogu ku pożytkowi wszystkich miłośników astrologii. Są to jedynie notatki, a nie dokładne słowa Leszka Weresa, ale sens został zachowany.

 

 

Jan Vermeer, Astrolog (1668).

I

Nie interpretujemy horoskopu osobom, które tego nie chcą.

II

Większość ludzi, którzy proszą o interpretację, będzie nieprzygotowana bądź niedojrzała do odczytania horoskopowej mandali.

III

Zawsze należy rozważyć, co komu można powiedzieć.

IV

Są horoskopy trudniejsze i łatwiejsze.

V

Horoskop interpretujemy dopiero wtedy, gdy potrafimy z pamięci odtworzyć go w sposób holistyczny.

VI

Nie wolno interpretować losów człowieka w oparciu o fragment wyrwany z kontekstu.

VII

Intuicja będzie często lepszym drogowskazem niż podręcznik do astrologii.

VIII

Im więcej aspektów i czym są one dokładniejsze, tym zazwyczaj bogatsze życie.

IX

Gdy na daną cechę wskazuje w horoskopie jeden element, można przyjąć, że istnieje możliwość jej wystąpienia. Jeśli na daną cechę wskazują dwa elementy (np. aspekt i obsadzenie domu), wówczas cecha ta wystąpi z dużym prawdopodobieństwem. Natomiast pewność, co do wystąpienia danej cechy zyskujemy wtedy, gdy jest ona potwierdzona przynajmniej przez trzy elementy horoskopu (np. Słońce w Skorpionie w kwadraturze do Plutona na ascendencie).

X

Poszczególne elementy horoskopu można w konkretnych kosmogramach interpretować na różnych poziomach, przez co mogą one niekiedy zupełnie co innego znaczyć. Na przykład Księżyc może wskazywać na podświadomość, intuicję, czuły punkt, zwykłych ludzi, żonę, matkę itp.

__________

Jak widać, ów pouczający Dekalog nie jest wewnętrznie spójny i jest prezentowany w dość szkicowy sposób. Tym niemniej warto się z nim zapoznać, ponieważ mówi on o najbardziej fundamentalnych sprawach, które niestety często są zapominane.

4 thoughts on “Dekalog Astrologa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *