Era Atomowa

Za początek ery atomowej uważa się moment, kiedy po raz pierwszy w historii nauki udało się przeprowadzić rozszczepienie jądra atomu. Wprawdzie pierwszego rozszczepienia dokonał w 1938 roku Otto Hahn (*), ale kontrolowaną reakcję łańcuchową w reaktorze zaprojektowanym przez Enrico Fermiego (**) przeprowadzono w ramach Manhattan Project (***) na Uniwersytecie w Chicago. Celem tych badań było uzyskanie nadającej się do praktycznego użycia bomby atomowej.

Pierwszego kontrolowanego rozszczepienia jąder atomu uranu dokonano 2 grudnia 1942 roku o godz. 15:25 CST (****) w Chicago. To jest moment, który otwiera erę atomową.


Ascendent znajduje się tu w kojarzonym z materią znaku Byka, a Uran z Saturnem przebywają w pierwszym domu. Reakcja łańcuchowa trwała ok. 28 minut, a więc skończyła się o godz. 15:53 CST, kiedy ascendent utworzył dokładną koniunkcję z Uranem!

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Pluton (patron energii jądrowej) nie odgrywa w tym horoskopie znaczącej roli, ale gdy się bliżej przyjrzeć, okazuje się, że tworzy on aspekty niemal z każdą planetą: trygon ze Słońcem, sekstyl z Księżycem, trygon z Merkurym, trygon z Wenus, sekstyl z Uranem oraz sekstyl z Neptunem.

Horoskop ery atomowej jest horoskopem wyjściowym dla wszystkim reaktorów jądrowych i siłowni atomowych na świecie. Nic więc dziwnego, że kiedy w Czarnobylu doszło do awarii, tranzytujący Saturn był na Słońcu, a Pluton znalazł się w kwadraturze do Plutona.

Horoskop ery atomowej może okazać się również istotny w sprawie ambicji nuklearnych Iranu i Korei Północnej. Od połowy 2005 roku w horoskopie tym bowiem tranzytujący Uran znajduje się w kwadraturze do potrójnej koniunkcji Słońca, Merkurego i Wenus (władcy ascendentu). Układy te utrzymają się przynajmniej do wiosny 2007 roku.

 

——————-
(*) Otto Hahn, ur. 8 marca 1879 roku, godz. 23:45 LMT, Frankfurt.
(**) Enrico Fermi, ur. 29 września 1901 roku, godz. 19:00 MET, Rzym.
(***) Manhattan Project formalnie powstał 17 września 1942 roku, godz. 10:30 EWT w Waszyngtonie, poprzez asygnowanie gen. Leslie Grovesa, który miał nadzorować wszystkie prace nad stworzeniem broni nuklearnej.
(****) W czasie II wojny światowej na terenie USA obowiązywał ujednolicony czas wojenny CWT (= GMT -5). Jednak podawana w różnych źródłach godzina tego eksperymentu jako „Chicago Time” odnosi się do czasu CST. (= GMT -6). W laboratoriach naukowych używano bowiem zwykle czasu standardowego. Skrócony raport ówczesnej komisji energii atomowej znajduje się w liście, który otrzymał z Daily Express znany brytyjski astrolog i wojskowy Roy Firebrace. Kopię tego listu posiada Arthur Blackwell z Astrolabe.

One thought on “Era Atomowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *