Eris – oficjalna nazwa 2003 UB313

Działający przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej Committee on Small-Body Nomenclature oraz The Working Group on Planetary-System Nomenclature w porozumieniu z odkrywcami nadał wczoraj oficjalną nazwę dla obiektu dotychczas prowizorycznie oznaczanego jako (136199) 2003 UB313, o którym mówiło się również Xena, Lilah lub Proserpina. Karłowata planeta 2003 UB313 nazywa się teraz Eris, a jej księżyc – Dysnomia.

Szczegóły znaleźć można w specjalnym biuletynie IAU (plik pdf).

 

Poniżej mitologiczna charakterystyka Eris.

ERIS – personifikacja niezgody. Uważana na ogół za siostrę i towarzyszkę Aresa. Natomiast Teogonia Hezjoda wylicza ją wśród pierwotnych sił w pokoleniu Nocy (Nyks). Zrodzone z niej miały być liczne pojęcia abstrakcyjne jak Trud (Ponos), Zapomnienie (Lethe), Głód (Limos), Ból (Algos) i Przysięga (Horoks). Później w Pracach i dniach Hezjod rozróżni dwie Niezgody: jedną córkę nocy, złowieszczą, i drugą, przynoszącą pożytek, uosobienie współzawodnictwa, którą Zeus zesłał na świat jako siłę twórczą. To ona sprawia, że garncarz zazdrości garncarzowi, cieśla cieśli, to ona każe każdemu z nich ukochać swą własną pracę. Eris bywa przedstawiana jako uskrzydlona postać kobieca, podobnie jak erynie, Iris i inne. To Eris rzuciła jabłko przeznaczone dla najpiękniejszej z bogiń, o którego przyznaniu miał sądzić Parys, co stało się powodem wojny trojańskiej.
Cyt. za: P. Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, s. 89.

 

ERIS – (gr. ‘Spór’, ‘Kłótnia’, ‘Waśń’) w mitologii greckiej boska personifikacja niezgody, córka Nyks, matka Zapomnienia, Głodu, Bólu, Walki, Mordu, Trudu i innych uosabianych i deifikowanych pojęć abstrakcyjnych, związanych z ciemną stroną życia ludzkiego. W koncepcji hezjodejskiej obok złowieszczej Eris istniała także Eris dobroczynna, która z woli Zeusa służyła ludziom. Wraża Eris towarzyszyła Aresowi w bitwach. Rzucone przez nią podczas wesela Peleusa i Tetydy jabłko z napisem ‘Dla najpiękniejszej’ stało się przyczyną sporu między Herą, Ateną i Afrodytą, który ostatecznie doprowadził do wybuchu wojny trojańskiej.
Cyt. za: A. M. Kempiński, Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, s. 129.

ERIS – grecka bogini niezgody i kłótni, siostra boga wojny – Aresa. Hezjod rozróżnia między straszną Eris, która powoduje wrogość i niedolę, a dobrą Eris, która pobudza ludzi do współzawodnictwa. Znana jest scena mitologiczna, w której Eris rzuca między weselników jabłko niezgody z napisem ‘dla najpiękniejszej’ i roznieca w ten sposób waśń trzech obecnych bogiń. Rzymscy autorzy przejęli Eris pod imieniem Discordia.
Cyt. za: M. Lurker, Leksykon bóstw i demonów, s. 89.

DYSNOMIA – ‘Bezprawie’, personifikacja bezprawia, córka Eris.
Cyt. za: M. Leach, Uniwersalny leksykon bóstw, s. 450.

 

4 thoughts on “Eris – oficjalna nazwa 2003 UB313

  1. Jeśli to możliwe – czy jest jakaś strona z efemerydami UB313 ? Swoją drogą nie chciałbym być w skórze Byka 🙂 … ale z drugiej strony nawet Pluton ma wiele jasnych stron.

  2. skoro córką Eris jest „bezprawie” to znaczy że takie są jej „owoce” .Patrząc na to w ten sposób z Eris przyjdzie czas na nowe sposoby łamania prawa zgodnie z z nową energią planetarną. Mam pytanko : co zrobic by podpiać sie stałym niczkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *