Konstytucja 3 Maja

Choć Konstytucja 3 Maja była uchwalana w jeszcze gorszej atmosferze niż ta, która towarzyszy dzisiejszym obradom Sejmu, to jednak fakt ten nie przeszkadza uznać jej dziś za wydarzenie epokowe i zarazem największą spuściznę ideowo-polityczną Rzeczpospolitej.

Konstytucję uchwalono zaledwie dziesięć lat po odkryciu rewolucyjnej planety Uran, którą astrologowie kojarzą z wywrotowymi wydarzeniami. Konstytucja ta była bowiem pierwszą ustawą zasadniczą uchwaloną w Europie i drugą, po Stanach Zjednoczonych, na świecie. Bezsprzecznie mamy więc powód do dumy. Stanowiła ona nie tylko epokowe dzieło prawodawstwa XVIII wieku, lecz również była aktem o niezmiernie istotnym znaczeniu dla naszej tradycji narodowej, oddziaływującym na świadomość wielu pokoleń Polaków.

Obrady w Sali Senatorskiej warszawskiego Zamku trwały od godz. 11.00, a ustawa zasadnicza została przyjęta dopiero w siódmej godzinie debaty, tuż po godz. 18:00.
Poniżej horoskop uchwalenia Konstytucji 3 Maja (3 maja 1791 roku, godz. 18:10 LMT (= 16:46 GMT), Warszawa):

Mamy tu nów Księżyca w znaku Byka (zodiakalny władca Polski) mówiący o wyjątkowej roli, jaką mogłaby odegrać ta ustawa na niemal całym kontynencie. Poza tym Uran – patron wolności – znajduje się na MC, będąc wraz z Plutonem w kwadraturze do nowiu. Planetą wschodzącą jest idealistyczny Neptun, tymczasem planetoida (2008) Konstitutsiya znajduje się w pierwszym stopniu Skorpiona, a więc dokładnie na ascendencie!

Ciekawe są też inne asteroidy, które tworzą ścisłą koniunkcję ze Słońcem: Utopia (12° 39’ Byka), Lacrimosa (12° 44’ Byka), Melancholia (13° 20’ Byka) oraz Europa (14° 02’ Byka).

Również w horoskopie Polski (*) miały wtedy miejsce wyjątkowe konfiguracje. Przynoszący chaos Neptun zbliżał się do opozycji ze Słońcem, zaś Uran miał za dwa lata przejść przez ascendent. Układy te zapowiadały więc nieprzewidywalne w skutkach wydarzenia. Jak wiadomo, dwa lata po uchwaleniu Konstytucji, która miała być wyrazem odrodzenia się naszej państwowości, doszło do drugiego rozbioru Polski dokonanego przez Prusy i Rosję. Po nieudanej próbie odzyskania niepodległości, w 1795 roku trzy mocarstwa, Austria, Prusy i Rosja, dokonały trzeciego rozbioru, ostatecznie likwidując państwo polskie na ponad 120 lat.

 

—————-
(*) Horoskop Polski (wg R. T. Prinke), 14 kwietnia 966 roku, godz. 13:15 LMT (= 10:55 GMT), Poznań. Zob. dyskusję o horoskopach Polski na Forum Astrologicznym.

 

One thought on “Konstytucja 3 Maja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *