Nepal

Mamy pierwszy jaskrawy przykład manifestacji Plutona w Koziorożcu. Jak wiadomo, Pluton symbolizuje rozmaite reformy i przekształcania, zaś Koziorożec reprezentuje władzę. Ten wieloletni tranzyt Plutona przez znak Koziorożca przyniesie jeszcze szereg innych zmian geopolitycznych. Póki co padło na Nepal. Dwa dni temu doszło w tym kraju do obalenia monarchii, co zapowiadały nie tylko mundalne horoskopy ingresu Plutona w Koziorożca i Słońca w Barana, lecz także horoskop Nepalu.

Pluton wszedł do Koziorożca 26 stycznia 2008 roku o godz. 2:38 GMT. Poniżej horoskop sporządzony na współrzędne Katmandu, stolicy Nepalu.

 

Słońce jest tutaj w XII domu, co dla monarchii nie jest najlepszym zwiastunem. Pluton jest w domu X symbolizującym władzę, zaś w pierwszym dom przebywa kojarzony z rewolucją Uran.

Jeszcze lepiej zmianę władzy w Nepalu widać w horoskopie ingresu Słońca w Barana, który w skrócie nazywa się horoskopem wiosny, choć tak naprawdę chodzi tu o horoskop stawiany na moment początku nowego roku astrologicznego. Tego typu horoskopy interpretuje się w dość specyficzny sposób. Najważniejszą rolę odgrywa w nich wbrew pozorom nie Słońce, lecz Mars oraz Księżyc, a także ustawienie planet przy głównych osiach horoskopu. Ostatni ingres Słońca w znak Barana miał miejsce 20 marca 2008 roku o godz. 5:49 GMT (horoskop obliczony na Katmandu).

 

Tym, co zwraca tu naszą uwagę, to silnie podkreślone osie horoskopu. Władca Słońca, czyli Mars stoi na ascendencie w Raku; Pluton znajduje się przy descendencie tworząc kwadraturę do Słońca w X domu, zaś dokładnie na Medium Ceoli przebywa Uran – patron rewolucji i gwałtownych przemian.

Niezwykle wyraziście zmianę władzy w tym kraju widać w dotychczasowym horoskopie Nepalu, który liczy się na moment zjednoczenie czterech państewek i tym samym na moment ustanowienia Nepalu monarchią ze stolicą w Katmandu oraz na moment objęcia władzy przez dynastię Szah, której sukcesja trwała do dziś. Deklarację królewskiej niepodległości przyjęto 21 grudnia 1768 roku w Katmandu, przypuszczalnie około lokalnego południa.

 

Jak widać, po raz pierwszy w historii Nepalu tranzytujący Pluton znalazł się w koniunkcji do Słońca i Eris.

Horoskop dla obecnego Nepalu trzeba obliczać na moment, w którym tamtejszy parlament proklamował Nepal republiką i tym samym obalił monarchię, co wydarzyło się niedawno, 28 maja 2008 roku o godz. 23:25 NPT (= 17:40 GMT) w Katmandu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *