Woda na Enceladusie

Zdjęcia wykonane przez sondę Cassini wskazują, że na szóstym księżycu Saturna, Enceladusie, istnieje woda w stanie ciekłym.

To wyjątkowe odkrycie, ponieważ poza Ziemią woda w stanie ciekłym znajduje się prawdopodobnie jeszcze tylko na księżycu Jowisza – Europie.

Więcej na temat tego odkrycia na stronach serwisu Astronet.

 

Enceladus (mitologiczny gigant Enkelados, którego pokonała Atena) został dostrzeżony przez Williama Herschela (tego samego, który odkrył Urana). Astronom w swoich dziennikach zanotował, że odkrycia dokonał 28 sierpnia 1789 roku w Slough (UK) przed północą, a po zachodzie Księżyca, czyli musiało to być po godz. 22:47. Michael O’Reilly rektyfikował horoskop na godz. 23:42 GMT.

Saturn stoi tu w wodnym znaku Ryb, którego władcą jest Neptun. Gdy sonda Cassini fotografowała Enceladusa poszerzający naszą wiedzę Jowisz utworzył koniunkcję z Neptunem, a Pluton reprezentujący rozmaite przeobrażenia ustawił się w złączeniu z Księżycem, który jest władcą tego horoskopu. Co ciekawe, kiedy w 1981 roku w koniunkcji z Księżycem był Neptun, powstały wtedy pierwsze zdjęcia Enceladosa wykonane przez sondę Voyager 2. (Neptun patronuje m.in. sztuce fotograficznej.)

Horoskop misji Cassini stawia się na moment startu sondy, który miał miejsce 15 października 1997 roku, o godz. 4:43 EDT (przylądek Canaveral).

Mknąca w kierunku Saturna sonda startowała podczas pełni Księżyca w znaku Barana będącej w koniunkcji właśnie z Saturnem! Kiedy Cassini przyglądała się Enceladusowi, w horoskopie sondy Jowisz ustawił się w koniunkcji z tą pełnią.

 

One thought on “Woda na Enceladusie

  1. Powiem, że w/w układy hor. po raz kolejny wskazują na bliskie powiązania Saturna z Księżycem. Ale żeby płynna woda w takiej bliskości Saturna… niesamowite!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *