Artykuł: GM 12/06

W najnowszym numerze tygodnika „Gwiazdy mówią” (12/2006) ukazał się mój artykuł Horoskop zarazy. Omawiam w nim nie tylko horoskop ptasiej grypy, lecz także układy planet towarzyszące pandemii słynnej grypy „Hiszpanki”. Zamieszczam również materiał historyczny – horoskop dżumy postawiony przez średniowiecznych lekarzy-astrologów.

Artykuł dostępny jest online na stronach „Gwiazd”.

5 thoughts on “Artykuł: GM 12/06

  1. (do horoskopu dżumy)Panie Piotrze, czy horoskop dżumy został przez Pana zacytowany ze źródeł, czy jest Pan jego autorem? Dlaczego asc. w pocz.lwa ? Początkowe stopnie lwa są zawsze akcentowane w podanych przez Pana trzech horoskopach, co może ma również znaczenie, tylko jakie? Z wodnika jest jeszcze dla wspomnianych trzech planet w znaczącej koniunkcji trygon z księżycem, co chyba powinno być pomyślne? Trochę mnie Pan przestraszył tym artykułem.Pozdrawiam.

    • Ten słynny horoskop dżumy nie ja wymyśliłem, tylko średniowieczni astrologowie francuscy. Przytoczyłem ten materiał, bo wydał mi się ciekawy z punktu widzenia historii astrologii, no i komponował się z tematem. Horoskop ten zamieszczony jest na przykład w książce Davida Berlinskiego, „O astrologii i sztuce przewidywania” , wyd. Universitas, Kraków 2005. Na stronach 160-169 można znaleźć dokładniejsze wyjaśnienia. Horoskop dżumy został ułożony w 1348 roku, stając się później sztandarowym przykładem ilustrującym renesansowe traktaty poświęcone astrologii medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *