Astrometeorologia (II tom Biblioteki PTA)

Polskie Towarzystwo Astrologiczne opublikowało II tom Biblioteki PTA. Jest nim książka „Zasady astrometeorologii” H. S. Greena – ucznia Alana Leo, którego uważa się za twórcę astrologii współczesnej. Książkę tłumaczyła Magdalena Krukowska.

Mam przyjemność redagować tę serię, w ramach której ukazują się polskie przekłady unikalnych rozpraw dawnych i współczesnych astrologów. Seria podejmuje tematy, które w rodzimej literaturze są rzadko lub nawet wcale nie są omawiane. Do tych zagadnień bez wątpienia należy astrometeorologia – jeden z najstarszych działów „wiedzy królewskiej”, której zręby przedstawione zostały już w Tetrabiblos Ptolemeusza. W tej materii wypracowano szereg unikatowych technik i reguł prognostycznych, jak np. „otwieranie bram”, ingresy, horoskopy lunacji, stacje księżycowe (domy lunarne) i wiele innych.

Ze spisem treści i fragmentami książki można się zapoznać TU (plik PDF).

II tom Biblioteki PTA można zamówić na stronie Polskiego Towarzystwa Astrologicznego – TU.

Chciałbym dodać, że na inauguracji II tomu Biblioteki PTA, która odbędzie się w poniedziałek, 25 marca 2013 roku w Warszawie, wygłoszony zostanie wykład dr Sylwii Konarskiej-Zimnickiej z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na temat „Złotego traktatu astrologicznego o deszczach , wiatrach i innych zjawiskach atmosferycznych”. Jego autorem jest Jakub z Iłży starszy (1470-1526), profesor Uniwersytetu Krakowskiego, prekursor polskiej astrometeorologii. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia znajdują się na stronach PTA – TU.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *