Era podboju kosmosu (Sputnik 1)

Kiedy radzieccy uczeni umieścili na orbicie pierwszego sztucznego satelitę, wyznaczyli tym samym początek ery podboju kosmosu. Wystrzelenie Sputnika 1 miało miejsce 4 października 1957 roku o godz. 19:28 GMT z kosmodromu Bajkonur.

Na zaawansowaną myśli technologiczną i zarazem pionierskość czynu wskazuje Uran przebywający w pierwszym domu oraz Księżyc w Wodniku. Władca ascendentu – Słońce – znajduje się w ścisłej koniunkcji z poszerzającym horyzonty Jowiszem i rywalizującym Marsem, a także w sekstylach z Uranem i Saturnem. Jak wiadomo, umieszczenie Sputnika 1 na orbicie zapoczątkowało wyścig podboju kosmosu pomiędzy rywalizującymi ze sobą mocarstwami ZSRR i USA, które pozostawały wówczas w stanie tzw. „zimnej wojny”. Owocem tego wyścigu było m.in. lądowanie człowieka na Księżycu – misję zrealizowała 12 lat później amerykańska NASA.

O tej rywalizacji i ubieganiu się o pierwszeństwo mówi w tym horoskopie nie tylko Mars w koniunkcji ze Słońcem, lecz także Eris, która będąc na szczycie X domu tworzy opozycję ze Słońcem, Jowiszem i Marsem. W mitologii greckiej Eris to nie tylko bogini waśni i niezgody, lecz także bogini współzawodnictwa, zazdrości i zarazem siły twórczej, która motywuje człowieka do działania i jak najlepszego wykonywania swoich powinności.

 

3 thoughts on “Era podboju kosmosu (Sputnik 1)

  1. Blisko Ascendentu jest jeszcze pare innych ciał niebieskich.Np:niedawno odkryty czekający na oficjalną nazwe 2005 FY9 (nieoficjalnie Zenn całkiem duży) 0*54`Leo oraz 38628 Huya 4*23` Leo. Zdaniem niektórych około piątego stopnia Leo znajduje sie hipotetychna „planeta” zwana nibru „planeta przejścia” , ta sama która w mitologii pochądzącej od sumerów zwana była Marduk ( choć raczej to brązowy karzeł niz planeta)

  2. Jeśli chodzi o ten kosmogram, to w Erze rywalizacji zwanej zimną wojną charakteryzuje się on dwoma cechami, niespotykanymi w tym okresie. Po pierwsze dał on początek w krajach socjalistycznych programowi współpracy międzynarodowej Interkosmos, którą dopiero z wieloletnim opóźnieniem naśladowały Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. Po drugie – ważniejsze – w tym szaleństwie zwanym Zimną Wojną eksploracja kosmosu to jednym z tych miejsc, gdzie doszło do rzeczy niebywałej jak na tamte czasy – międzynarodowych układów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w kosmosie. Dopiero za Reagana doszło do jego złamania przynajmniej w fazie badawczej, ale nigdy (przynamniej oficjalnie) nie dosżło do rozmieszczenia broni jądrowej w kosmosie. To co zaszło więc to to co byśmy oczekiwali od pokojowego Byka, lecz nie od Eris.

    • Jeśli chcesz się doszukiwać pokojowych implikacji płynących z tego wydarzenia, to przede wszystkim zwróć uwagę na to, że Słońce wraz z Jowiszem i Marsem przebywają w pacyfistycznej Wadze.Podbój kosmosu to – obok wyścigu zbrojeń – najbardziej rywalizujący program polityczny w powojennym świecie. Zdziwiłbym się, gdyby Eris nie odgrywała w tym horoskopie tak ważnej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *