Ewangelia wg Judasza

Naukowcy udostępnili tekst apokryficznej Ewangelii wg Judasza, która powstała w II wieku i która nigdy dotąd nie była tłumaczona na języki nowożytne. Ta kompletnie nieznana nam Ewangelia nie była obca ówczesnym wyznawcom Chrystusa, ale przywódcy religijni uznali ją za heretycką. Nic dziwnego, skoro mowa w niej m.in. o tym, że prawda została objawiona tylko Judaszowi.

Pierwsza publiczna prezentacja odrestaurowanych zwojów rękopisu oraz jego tłumaczenia na j. angielski miała miejsce w Waszyngtonie, 6 kwietnia 2006 roku o godz. 10:30 EST w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przez National Geographic Society.

Horoskop postawiony na ten moment nie jest oczywiście horoskopem Ewangelii Judaszowej, ale mógłby on być horoskopem ujawnienia bądź udostępniania tego tekstu. Niektórzy uczeni twierdzą, że Ewangelia Judasza może mieć wartość nie tylko historyczną, lecz także teologiczną, co by oznaczało, że Kościół w taki czy inny sposób musiałby się odnieść do treści tego apokryfu.

Ascendent znajduje się w kojarzonym z twórczością literacką znaku Bliźniąt, natomiast władca ascendentu – Merkury – stoi w znaku Ryb (chrześcijaństwo) w koniunkcji z Uranem (odkrycia), będąc jednocześnie ogniskiem półkrzyża z Marsem i Plutonem, które okupują oś ASC-DSC.

Tymczasem odpowiedzialny za sprawy religijne Jowisz przebywa w pełnym intensywności i zaangażowania znaku Skorpiona, tworząc przy okazji kwadraturę z duchowo zorientowanym Neptunem rezydującym już od kilku lat w wolnościowym znaku Wodnika, który sprawuje pieczę również nad mediami. Taki układ planet sprzyja rozmaitym napięciom pomiędzy emocjonalnie zaangażowaną religijnością a wolnością słowa reprezentowaną przez świeckie media. (Dobrym przykładem oddziaływania tej kwadratury jest afera, jaka powstała w związku z publikacją w europejskich gazetach karykatur Proroka Mahometa.)

Angielski przekład Ewangelii wg Judasza można pobrać ze stron National Geographic (plik PDF).  Polskie tłumaczenie ma się ukazać wkrótce.

Więcej na ten temat znajduje się tu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *