Horoskop Ery Chrześcijańskiej (2)

Edykt Mediolański, który uważa się za jedno z decydujących wydarzeń w historii powszechnej, a także  za punkt zwrotny w historii Kościoła, położył w cesarstwie kres prześladowaniom chrześcijan i zarazem otworzył drogę do instytucjonalizacji religii chrześcijańskiej.

Za czasów Teodozjusza I Wielkiego chrześcijaństwo (katolicyzm) stało się  religią państwową cesarstwa rzymskiego. Cesarz w specjalnym edykcie wydał nakaz wyznawania wiary papieża Damazego i biskupa Aleksandrii, zabraniając jednocześnie praktykowania pogaństwa.

Edykt Cunctos populos (albo De fide Catholica), zwany także edyktem trzech cesarzy (Teodozjusza I, Gracjana i Walentyniana II), bardziej niż Edykt Mediolański wyznaczałby początek ery chrześcijańskiej, ponieważ dopiero od tego momentu datuje się oficjalne uznanie chrześcijaństwa za jedyną religię imperium rzymskiego.

Teodozjusz wydał ten historyczny edykt w Rzymie 28 lutego 380 roku (niektóre źródła podają 27 lutego). Horoskop dla ery chrześcijaństwa byłby więc następujący (obliczony na południe):

Koniunkcja Słońca z Neptunem w znaku Ryb zdaje się idealnie pasować do archetypowo-astrologicznej symboliki chrześcijaństwa, a opozycja Jowisza z Merkurym w Rybach mogłaby korespondować z procesem ekspansywnej ewangelizacji. Wymowna jest tu również koniunkcja Saturna z Plutonem będąca w opozycji do Urana, a także Mars w siódmym domu w kwadraturze do Urana.

Co ciekawe, Varuna (symbol dogmatyzmu i najwyższego prawa) stojący w siódmym stopniu Panny znajduje się w dość dokładnej opozycji do Słońce/Neptun!

Jeśli edykt faktycznie wydano 28, a nie 27 lutego, wówczas Słońce Jana Pawła II (którego pontyfikat uznaje się za jeden z najwybitniejszych w historii papiestwa) byłoby w tym horoskopie w ścisłej koniunkcji z Księżycem.

5 thoughts on “Horoskop Ery Chrześcijańskiej (2)

  1. Ta „koniunkcja Saturna z Plutonem będąca w opozycji do Urana, a także Mars w siódmym domu w kwadraturze do Urana” doskonale wyjaśnia to okrucieństwo związane ze świętą inkwizycją, wymordowaniem Indian i ogólnie używanie siły w szerzeniu religii. Jak dla mnie horoskop doskonale pasuje do tej religii.

  2. Nie obliczyłam pozycji Algola na interesującą nas datę, ale widać, że władcę tego horoskopu, Księżyc, powoli dosięga Algol…Algol (β Per) – gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Perseusza, której zmiany jasności odkrył Goodrick w 1783. Nazwa pochodzi od arabskiego Al Ra’s al Ghul, czyli Głowa Diabła.

      • > Gwiazdy również się przesuwają po> ekliptyce, tylko że dużo wolniej. Otóż to! Dlatego w horoskopach starych można już śmiało przyglądać się tranzytom gwiazd.> W 380 roku Algol był 3> stop. 39 Byka.Diabeł ogonem mi przykrył świetną książkę R, Prinkego, ale StarFisher pokazuje dzisiejszą pozycję Algola w 26°20′ Byka, a Księżyc w prezentowanym horoskopie jest w 26°54′. Zatem jednak zbliża się! Oczywiście aspekt ma niezbyt dużą wartość, szczególnie w świetle nieznanego dokładnie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *