Horoskop prośby – reguły astrologii horarnej

Pytania odnoszące się do próśb, petycji, składania rozmaitych wniosków to jedne z najbardziej popularnych pytań, które usiłuje się rozstrzygnąć przy pomocy astrologii horarnej. Jakże często bowiem pytamy: „Czy moja prośba będzie pozytywnie rozpatrzona?”, „Czy mój wniosek o dotację zostanie przyjęty?”, „Czy szef zgodzi się na moją propozycję?” itp.

Problem w tym, że we współczesnych podręcznikach astrologii horarnej, przynajmniej tych dostępnych na polskim rynku, brakuje reguł, według których powinno się taki horoskop interpretować, dlatego adepci astrologii często popełnią w tym względzie liczne błędy. A już Masha’allah (ok. 730-815) powiedział, że [parafrazuję]:

„(…) w astrologii horarnej unikniesz wszelkich problemów, jeśli poprawnie wyznaczysz sygnifikatory sprawy, bo jedynie wtedy zdołasz wydać prawdziwy osąd i nigdy się nie pomylisz. Nie stawiaj też horoskopu bez należytego powodu, bo gdy to zrobisz, nie znajdziesz w nim prawdy”.

Najważniejsza jest zatem umiejętność określenia sygnifikatorów sprawy oraz konkretny, godziwy powód, żeby taki horoskop wyznaczyć. Jak więc należałoby postąpić? W sytuacjach składania wszelkiego rodzaju próśb występują w istocie trzy elementy: 1) petent (pytający), 2) prośba (wniosek, petycja, podanie) oraz 3) adresat petycji (osoba, do której kieruje się swą prośbę). Jak wiadomo, pytającego zawsze reprezentuje dom I, ściślej mówiąc jego władca. Adresat petycji zawsze symbolizowany jest przez dom X. Tak jak dawniej zanoszono prośby do króla, bądź osoby wysoko postawionej, tak i dziś składamy prośby do kogoś, od kogo w taki czy inny sposób pozostajemy zależni (nie chodzi tu o prośby adresowane do koleżanki). Natomiast petycja, wniosek czy prośba reprezentowana jest przez dom V (dawniej dom emisariuszy, ambasadorów, posłańców itp.).

 

 

 

To, jak należy interpretować tego typu horoskopy, bardzo przejrzyście opisał William Thrasher w swoim dziele Jubar Astrologicum z 1671 roku. Reguły podane przez angielskiego klasyka brzmią następująco:

 1. Władca V domu powinien być powiązany z władcą domu X lub Słońcem.
 2. Jeśli władca ASC jest w X albo władca X w I, petycja zostanie rozpatrzona i to, o co się prosi, zostanie przyznane. Podobnie jeśli władca V domu jest w X albo władca X w V.
 3. Jeśli władca V jest słaby, ale w dobrych aspektach z władcą X domu, petycja zostanie częściowo rozpatrzona.
 4. Jeśli pomiędzy władcą V i X domu zachodzi przenoszenie światła, wówczas można oczekiwać wstawiennictwa innych osób.
 5. Jeśli władca V domu będzie w złych aspektach z Merkurym, petycja może nie zostać rozpatrzona z powodów proceduralnych.
 6. Jeśli władca V domu nie tworzy żadnych aspektów, a Księżyc idzie pustym kursem, prośba może zostać rozpatrzona w późniejszym terminie albo odwlec się w czasie, ale też może pozostać nierozpatrzona.
 7. Jeśli władcy V i X domu tworzą niekorzystny aspekt, ale z wzajemną recepcją, petycja może być częściowo rozpatrzona, ale czas oczekiwania na odpowiedź może się wydłużyć.
 8. Jeśli pomiędzy władcami X i V domów zachodzi kwadratura bądź opozycja, ciężko będzie uzyskać to, o co się prosi.

Jako przykład pozwolę sobie wziąć horoskop omawiany na zaprzyjaźnionym forum astrologicznym „Jak na górze, tak na dole”. W poście z dnia 23 lutego 2010 nuvvo prosi o interpretację horoskopu, który został postawiony na w sumie dość niedbale zadane pytanie, bo tak naprawdę nigdzie nie zostało ono jasno sformułowane. Tym niemniej nuvvo chce prosić przełożonego o przychylne ustosunkowanie się do jej prośby. Czy zostanie ona pozytywnie rozpatrzona?

 

Czy moja prośba zostanie przyjęta?, 23.02.2011, godz. 13:53, Parma
(domy Regiomontanusa).

Interpretacja. Ascendent znajduje się w znaku Raka, natomiast Księżyc przebywa w piątym domu (petycje) i w znaku Skorpiona (upadek). Sygnifikator pytającej nie dość że jest słaby, to jeszcze nie powiązany z X domem, więc osoba, która składa prośbę, jest raczej na słabej pozycji (chociaż – jak widać – horoskop ten odzwierciedla pytanie). Również władca V domu – Mars – nie jest najsilniejszy, bo przebywa w domu upadającym, ale w pobliżu Słońca (reguła 1), chociaż jest to koniunkcja separacyjna, tym niemniej szybszy Merkury przenosi światło z Marsa na Słońce. Mars jest też w swojej troistości oraz w domicylu Jowisza (Ryby), który jest władcą X domu. Jowisz zaś jest w domicylu Marsa (Baran). Oznacza to, że władcy V i X domu powiązani są recepcją przez domicyl (reguła 1), co mogłoby oznacza, że przełożony przynajmniej częściowo przychyli się do prośby pytającej.

Wątpliwości. Mimo że ten horoskop jest stosunkowo prosty w interpretacji, to jednak mam szereg obiekcji. Przede wszystkim obawiam się, że horoskop może być nieważny, ponieważ jest on postawiony przez osobę (dla siebie samej zresztą), która nie tylko mało precyzyjnie sformułowała pytanie, lecz przede wszystkim nie wie, jak taki horoskop trzeba zinterpretować. Klient oczywiście nie musi znać reguł astrologii horarnej, ale gdy astrolog zapisuje godzinę, w której zrodziło się w jego głowie pytanie, to musi wiedzieć, według których reguł będzie taki horoskop interpretował.

Dlaczego to takie ważne? Otóż z tego prostego powodu, że astrologia horarna jest astrologo-centryczna. To znaczy, że astrolog jest tu w centrum. Dzieje się tak, ponieważ:

 1. Horoskop stawia się na miejsce, w którym przebywa astrolog, bez względu na to, gdzie znajduje się pytający;
 2. Horoskopu wcale nie stawia się na moment, w którym klient zada pytanie, lecz de facto na moment, w którym zrozumie je astrolog [niekiedy chodzi o ten sam moment, innym razem trzeba dopytać, żeby się upewnić];
 3. Astrolog rozumie pytanie wtedy, kiedy wie, jakie sygnifikatory będzie musiał wziąć pod uwagę, żeby taki horoskop zinterpretować. Jeżeli tego nie wie, powinien poprosić innego astrologa o sporządzenie interesującego go horoskopu. Nie można bowiem jechać samochodem, nie znając zasad ruchu drogowego. A więc najpierw teoria, a potem praktyka, nigdy odwrotnie.

W powyższym przykładzie spełniony został tylko pierwszy punkt, stąd moje zastrzeżenia. Tym niemniej przykład ten w prosty i przejrzysty sposób ilustruje reguły obowiązujące w rozstrzyganiu tego typu kwestii. Reguły te oczywiście mogą również być przydatne w sporządzeniu horoskopu elekcyjnego na składanie wszelakiego rodzaju petycji, próśb i wniosków.

 

14 thoughts on “Horoskop prośby – reguły astrologii horarnej

 1. Pana odpowiedz jest wyczerpujaca. Moja prosba jest tak skomplikowana, ze wytlumaczenie jej na forum zaklociloby obiektywizm astrologow. Dlatego zawezylam pytanie do „czy prosba zostanie przyjeta”, dzieki czemu dostalam odpowiedzi opierajace sie wylacznie na astrologii (horarnej).Moim zdaniem horoskop postawiony na 23.02 opisuje bardziej moj stan, niz odpowiada na losy mojego podania.Wlasciwszym byloby, tak jak Pan podaje, zastosowanie sie do momentu zrozumienia pytania przez astrologa.

  • Niech Pani da znać, jak się sprawa rozwinęła. Z horoskopu by wynikało, że potrzebne będzie wstawiennictwo innych osób. Mars bowiem nie zmierza do Słońca, lecz Merkury przenosi światło od Marsa do Słońca (o czym już pisałem), a poza tym Księżyc zmierza do sekstylu z Wenus położonej w VII domu, a to też może wskazywać albo na konkurentów, albo na osoby przychylne, które mogą pomóc. Nie wiem, jak to jest w tej sytuacji, bo nie znam sprawy. Moim zdaniem ten horoskop jest nieważny. Jak już pisałem, zrozumienie pytania przez astrologa jest kluczowe w horarnej. Bez względu na to, czy astrolog stawia horoskop dla siebie, czy dla klienta, musi wiedzieć, jak się za taki horoskop zabierze. O szczegóły można dopytywać innych, jeśli coś jest niezrozumiałe, ale ogólne zasady i reguły muszą być znane, bo tak naprawdę niejako „dopasowuje się” pytanie do reguł. Innymi słowy, kierowca nie może ruszać w trasę, nie znając zasad ruchu drogowego, bo raczej nie dojedzie do celu. W tej sytuacji powinienem sporządzić własny horoskop dla Pani pytania, tyle tylko, że nie za bardzo wiem, jak to pytanie brzmi.Tak czy owak życzę powodzenia. I proszę się odezwać, jak otrzyma Pani odpowiedź.

   • jeszcze chyba musze czekac do nastepnego tygodnia.pytanie zabrzmialoby „czy przelozony przychyli sie do mojej prosby o ponowne przesuniecie terminu oddania pracy dyplomowej?”procedura naszej szkoly jest tak skonstruowana, ze dziekan moze sie przychylic ale nie musi. student ma niby prawo opoznic prace nad dyplomem (po ukonczeniu wszystkich egzaminow jak moim przypadku), ale teoretycznie powinien sie dostosowac do terminow.ja niestety pracowalam po 50 godzin tygodniowo. bez urlopu, bez ferii swiatecznych. Na przygotowanie dyplomu zabraklo czasu. niestety w czasach kryzysu i bezrobocia jakie mamy teraz stajac przed wyborem „praca albo szkola” wybralam prace, bo to moj pewny kawalek chleba.Ale w szkole ukonczylam przeciez wszystkie egzaminy. swietnie mi szlo. teraz tylko praca dyplomowa…Nie chcialam rysowac wszystkich detali na forum „jngtnd” bo zaraz by sie posypaly krytyki o osądy i więcej by ich było niż odpowiedzi związanych z astrologią. Podobnie było w grudniu kiedy uzytkownicy „radzili” mi powrot do kraju bo za granica mialo mnie czekac tylko bezrobocie (nie opierajac sie na zadnych przeslankach astrologicznych)Cokolwiek by przełożony nie zdecydował. jestem ogromnie smutna, ze goniac za pracą (goniąc – bo chcac miec umowe na stale staralam sie byc do dyspozycji w przelomowym dla firmy momencie) nie mialam ani czasu ani sily na przygotowanie dyplomu. Chociaz pierwszy rozdzial napisalam. przestudiowalam 3/4 zgromadzonych materiałow. Teraz mam prace, mam obowiazkowy urlop do wykorzystania, mam materialy, mam warunki (po przeprowadzce), chcialabym usiasc i pisac.ale czy przelozony pozwoli?

    • Moim zdaniem, przedstawiona przez Panią sprawa jak najbardziej nadaje się do rozpatrywania metodami horarnymi, które przedstawiłem w tym wpisie. I w świetle tego horoskopu szef powinien się zgodzić, ale wątpię, czy ten horoskop jest ważny. Sam jestem ciekaw, jak potoczy się sprawa.Powodzenia!

 2. A czy nie prościej byłoby po prostu wyznaczyć mocną godzinę na moment złożenia podania?! (kosmogram elekcyjny), niż zajmować się metakwestiami?

  • Nie wiem, czy to pytanie do mnie, ale pewnie byłoby prościej, a już na pewno skuteczniej, chociaż pytać można o różne sprawy, również o prośby. Jakkolwiek przedstawione tu reguły astrologii horarnej z powodzeniem można zastosować również w odniesieniu do horoskopu elekcyjnego.

 3. Ostatecznie zgoda jest.tylko, ze na nieco ukroconych warunkach.po czesci wynika to z procedury uczelni, po czesci z mojej prosby.po prostu taka jest procedura – wiec moja prosba ostatecznie zostala zostala przyjeta, ale procedury nakladaja pewne ograniczenia czasowe.

  • Dziękuję. Czyli jednak jest dokładnie tak, jak pokazał to horoskop, który zinterpretowałem tak, że „przełożony przynajmniej częściowo przychyli się do prośby pytającej”. Super. Gratuluję! Teraz tylko wybrać odpowiedni horoskop elekcyjny na pisanie pracy. Chyba że już praca jest zaczęta.

   • sprawa ostatecznie zostala rozwiazana pomyslnie.przepisy w mojej sprawie nie byly jasne, mimo wszystko istniala koniecznosc wyslania prosby. przepisy w mojej sprawie nie byly jasne, najlepszym rozwiazaniem byloby trzymanie sie terminow, ale to nie bylo mozliwe. teoretycznie bylam grubo poza dozwolonym, juz raz przedluzonym terminem, ale i tak udostepniono mi pozniejszy termin.dynamiczny postep w pisaniu pracy zbiegl sie z wejsciem urana i marsa do barana. wczesniej jakos to ciagnelo.teraz juz tylko czekam na obrone, bo wszystkie zaliczenia i prace mam za soba.obrona zbiegnie sie z ciekawymi tranzytami, – poczatek lipca:otoz moje MC i ksiezyc w wodniku (5 stopien)oraz jowisz i uran w strzelcu (5stopien)beda apsektowane- przez merkurego ze lwa- przez wenus w raku- przez marsa w bliznietach- przez jowisza w byku- urana w baranietym samym utworza sie sekstyle, kwadratury, kwinkunsy i palce boze.az dziwne ze to tylko obrona mgr.pewnie dlatego ze jeszcze kilka miesiecy temu naprawde watpilam w mozliwosc ukonczenia uczelni, bo bylam w nieciekawej sytuacji.

 4. Witam. Tak sie zastanawiam czy jakbym sobie np zaplanował pytanie o określonym ukladzie planet to czy takie pytanie ma sens w as horarnej? Gdy dzisiaj sobie spontanicznie zadałem pytanie to od razu zapisałem szczegółówy czas tego pytania i wrzuciłem do Uranii. Układ planet dla tego pytania był że tak powiem w 50% negatywny i w 50% pozytwny. Ale gdy już podejrzałem przyszłość o jeden dzień do przodu to zauważyłem że gdybym to samo pytanie zadał już jutro o innej godzinie to układ byłby w 90% pozytywny. Zatem czy jak to samo pytanie zadam jutro o odpowiedniej godzinie, to czy odpowiedź będzie dla mnie korzystniejsza poprzez zdecydowanie lepszy układ(Chodzi mi głównie o znacznie lepsze położenie Księżyca i domów) ?Czy Pana zdaniem tylko pytania które w umyśle pojawiają się spontanicznie mają sens w astrologii horarnej i tylko takie można zapisywać czy lepszą opcją byłoby zaplanowanie pytania na taki moment w którym byłby bardzo dobry układ planet, podobnie jak w elekcyjnej? Czy takie planowanie pytań na określony moment, ma sens w as.horarnej?

  • Astrologia horarna zajmuje się interpretacją horoskopu postawionego na moment zadania pytania, ściślej mówiąc, na moment, w którym astrolog zrozumiał pytanie klienta. Jeżeli zaś astrolog sam sobie stawia taki horoskop, wówczas decydującą chwilą jest moment, w którym astrolog zapragnie taki horoskop sporządzić. Jest to bowiem w pewnym sensie horoskop rodzącej się myśli, pomysłu, wątpliwości, idei itp. Jaki jest więc sens najpierw stawiać horoskop, a dopiero potem dobierać do niego pytanie?

 5. Trafiłam na tę stronę poniewaz mam problem z interpretacją horoskopu horarnego gdzie pytanie jest o tematyce tu przedstawionej tzn. postawiłam horoskop 9-05-2013 22;00 Nowy Targ na pytanie”Czy pismo mojego znajomego do urzedu zostanie pozytywnie rozpatrzone?
  Pismo jest sygnifikowane przez dom 11 poniewaz jest to 5 dom dla 7 i jest on zniszczony co jest niekorzystne, natomiast wł domu 7(merkury) jest w wzajemnej recepcji z wł.domu 10(wenus).
  Wenus jest w pierwszym stopniu blizniaka w domu 6 i zmierza do dsc. Wydajemi się,że jest szansa na pozytywne rozpatrzenie????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *