Metody prognostyczne w dawnej astrologii

Przedstawiam rozbudowaną wersję mojego wystąpienia na II Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego, która miała miejsce w lutym. Tekst jest dość obszerny (26 stron), dlatego prezentuję go w pliku PDF wraz z wszystkimi niezbędnymi wykresami, cytatami, przypisami i bibliografią (1,7 MB). Można się z nim zapoznać, wydrukować bądź ściągnąć STĄD.

Na Konferencji wygłosiłem ten temat jako Tradycyjne techniki predykcyjne, tutaj zaś zmieniam tytuł na bardziej adekwatny: Metody prognostyczne w dawnej astrologii. Tekst ten nie obejmuje oczywiście wszystkich możliwych technik, a jedynie kilka z nich, jak np. dyrekcyjny hyleg, roczne profekcje czy powrót Słońca oraz parę innych metod pochodzących z astrologii hellenistycznej, arabskiej i średniowiecznej.

 
Joos van Gent, Portret Ptolemeusza, 1475.

Większość dawnych technik predykcyjnych można podzielić na trzy zasadnicze typy.

  1. Techniki bazujące na horoskopie natalnym, a więc na konfiguracjach radiksowych, z których – bez odwoływania się do dalszych obliczeń – formułuje się prognozę. W tekście omówiona została predykcja w oparciu o babilońskie nisitri, Doroteuszowe troistości oraz znaną z astrologii hellenistycznej metodę odczytywania przyszłości z domów (metaforyczna wędrówka Słońca). Metody te stanowią rudymentarne formy astrologicznej prognozy.
  2. Techniki stricte predykcyjne polegające na dodatkowym obliczaniu rozmaitych dyrekcji, profekcji, powrotów planet na urodzeniowe pozycje itp. W artykule zaprezentowana została metoda będąca kontaminacją takich elementów, jak dyrekcyjny hyleg, roczne profekcje i solariusz.
  3. Techniki wypracowane na gruncie astrologii katarchicznej, które częściowo bazują na pkt. 2, ale nie odnoszą się do horoskopu natalnego. Chodzi m.in. o odczytywanie przyszłości z horoskopów horarnych. Omówiony tu został jeden z takich horoskopów postawiony przez pochodzącego z V wieku astrologa Palchusa.

Mam nadzieję, że ten obszerny materiał okaże się owocną i przydatną lekturą astrologiczną nie tylko na wakacje.

Wszystkie pojęcia starałem się szczegółowo objaśnić, ale jeżeli jakieś zagadnienie będzie niezrozumiałe, albo chcielibyście Państwo o coś dopytać, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.

 

6 thoughts on “Metody prognostyczne w dawnej astrologii

  1. Oczywistą oczywistość napiszę: z przyjemnością czyta się jak astrolog pisze (i jeszcze z sensem) o astrologii. Natomiast jak zabiera się za politykę to rzeczywistość skrzeczy. Metody ciekawe choć trącące z lekka myszką (choć przeczytałem jedynie skrót a całość tekstu zostawiam sobie na długie zimowe wieczory). Osobiście dzięki komputerom preferuję tranzyty i progresje (albo jak wolą nieliczni puryści dyrekcje) sekundarne a czasem profekcje.

  2. Długo czekałem, kiedy zamieści Pan treść swego wykładu z II konferencji PSA. Wykład właśnie przeczytałem i uważam go za duży wkład w polską astrologie. Jestem pewien, że go jeszcze przeczytam wielokrotnie, bo zawarte tam techniki warto sprawdzić. Duże gratulacje za piękny wykład napisany w tak przystępnej formie dla wielu miłośników astrologii.Pozdrawiam serdecznie Piotr Rydlewski z Łodzi.

  3. Bardzo dziękuję za zamieszczenie tego niezwykle interesującego tekstu. Tego rodzaju opracowania wnoszą istotny wkład do prawdziwego rozumienia istoty astrologii, odkrywając przy tym wiele subtelności oraz piękna tej dziedziny. Czy rozważał Pan ewentualne rozwinięcie problematyki metod klasycznych celem publikacji w formie książkowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *