O Wężowniku, zodiaku i przesunięciu znaków

Specjalnie dla portalu Onet.pl napisałem artykuł Rewolucji w horoskopach nie będzie. Zapraszam do lektury.

 
Gwiazdozbiór Wężownika.
Jan Heweliusz, Firmamentum (1690).

Chodzą słuchy, że miłośnicy horoskopów są niedoinformowani, bo nie dość że znaki zodiaku się poprzesuwały, to na domiar złego istnieje ich nie dwanaście – jak dotychczas sądzono – lecz trzynaście. Tym „pechowym” ma być Wężownik. Astrologowie odpowiadają krótko: – „To bzdura!”. Czytaj dalej.

 

17 thoughts on “O Wężowniku, zodiaku i przesunięciu znaków

  1. W artykule użyte są słowa:„I dzieje się tak pomimo tego, że gwiazdozbiór Barana przesunął się do znaku Byka, a gwiazdozbiór Wagi do Panny.”Uważam, że dużo lepszym i bardziej zrozumiałym określeniem jest pojęcie Punktu Barana (wiosennej równonocy), które służy do określenia początku zodiaku, czyli symbolicznego gwiazdozbioru Barana. Albowiem to nie gwiazdozbiory się przesuwają, ale punkty kardynalne wyznaczające astronomiczne przesilenia i jednocześnie wyznaczające bazę dla matematycznego modelu zodiaku.Użycie tych pojęć zmniejszy liczbę oponentów 🙂

    • Dziękuję za uwagi. O ile dobrze pamiętam, jest w tym tekście mowa także o przesuwaniu się punktu równonocy wiosennej na tle gwiazdozbiorów.W istocie jednak to, co się względem czego przesuwa, zależy od punktu widzenia. Stąd to określenie o przesuwaniu się gwiazdozbiorów. A poza tym nie pisałem tego celem zmniejszenia liczby oponentów, tylko żeby wyjaśnić sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *