Oscar dla „Idy” zapisany w gwiazdach

Na styczniowych zajęciach Szkoły Astrologii PTA, którą od października 2014 do maja 2015 roku prowadzę dla ok. 30 studentów razem z Jarosławem Gronertem, przedstawiałem m.in. horoskop horarny postawiony przeze mnie na pytanie o to, czy film „Ida” otrzyma Oscara. Horoskop ten omawiałem wcześniej także na zamkniętej grupie dyskusyjnej, w której uczestniczy kilkudziesięciu astrologów polskich.

Horoskop horarny możemy stawiać zarówno na sprawy, które dotyczą bezpośrednio nas samych (albo innych osób), jak i na zagadnienia nie związane z naszym życiem (np. polityczne, sportowe itd.). W tym drugim przypadku procedura interpretacji jest podobna, jak w każdym innym horariuszu; należy jedynie umiejętnie określić sygnifikatory.

Czy Ida otrzyma Oscara

W pytaniu „Czy »Ida« otrzyma Oscara?” dom pierwszy sygnifikuje pytającego, ściślej mówiąc pytającą zbiorowość, czyli „my”, w znaczeniu „my, Polacy”, „nasz film”. Tymczasem wszelkiego rodzaju zaszczyty, wyróżnienia, honory i nagrody to dom dziesiąty. Tyle tylko, że chodzi tu o nagrodę zagraniczną, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Filmową. W związku z tym dom dziesiąty należy derywować od domu dziewiątego (zagranica). Będzie to zatem radykalny dom szósty.

Jeżeli „nasz film” ma zostać uhonorowany statuetką (jak pamiętamy, „Ida” była nominowana w dwóch kategoriach), musi być aspekt pomiędzy władzą domu pierwszego, czyli Wenus, a sygnifikatorem nagrody, którym jest Jowisz. Tak się składa, że Wenus zmierza bezpośrednio do Jowisza, tworząc z nim opozycję. Aspekt jest, więc nagroda także będzie. I taka była moja interpretacja zarówno na zajęciach ze studentami, jak i w czasie dyskusji astrologicznych.

Moje wątpliwości budziły w tym horoskopie dwie rzeczy: 1) brak recepcji (tylko Wenus jest w termach Jowisza) oraz 2) opozycja aplikacyjna sygnifikatorów. W tym przypadku recepcja umacniałyby werdykt, natomiast fakt, że planety łączyły się przez aspekt opozycji, można czasami interpretować, że do zdarzenia dojdzie, lecz pytający będzie tego żałował, co przy tego typu pytaniach  mogłoby ewentualnie wskazywać, że „Ida” nie otrzyma Oscara za najlepszy film nieanglozjęzyczny, lecz za najlepsze zdjęcia. Jak się okazało, obawy były niesłuszne. Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego z Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską w rolach głównych otrzymał nagrodę, na jaką bez wątpienia zasłużył!

4 thoughts on “Oscar dla „Idy” zapisany w gwiazdach

 1. Super! Panie Piotrze, pisze Pan, że horoskop omawiany był wcześniej na zamkniętej grupie dyskusyjnej, w której uczestniczy kilkudziesięciu astrologów polskich. Chętnie przyłączyłbym się do tej grupy. Pozdrawiam

 2. Witam 🙂

  W dobrym momencie zadał pan to pytanie.
  Chciałabym przedstawić tu moją interpretację i zadać kilka pytań do pańskiej interpretacji.

  Asc-> Pan jest sygnifikowany przez Asc i Wenus(co chyba dobrze pasuje do pańskiego horoskopu).
  Dsc-> Pytanie jest o film, czyli twórczość innej osoby/osób. Stąd Dsc i Mars sygnifikują twórców tego filmu. 5 dom (liczony od Dsc) w Lwie, Słońce i Jowisz(Placidus, Alcabitus) sygnifikują sam film. Oscar to zwyczajowo coś, co większość ludzi zauważa i w tym horoskopie cóż tak pięknie tego nie pokazuje, jak Słońce w 10 domu (liczone od Dsc).
  OK mam sygnifikatory: Słońce (Oscar), Mars (twórcy „Idy”) i Jowisz (Film „Ida”). Czy po 38 dniach od zadania pytania sygnifikatory te „spotkają się”? (22 luty)
  Bez dokładnych obliczeń:
  Odległość kątowa między nimi to trochę ponad 36°. Słońce w znaku kardynalnym w domu kątowym – możemy uznać dni za jednostkę czasu.
  W dniu rozdania Oscarów tranzytujące Słońce dochodzi do Marsa.
  Po dokładnych obliczeniach:
  Słońce(syg) koniunkcja Mars(prom) 39°17’10”
  Do tego:
  Słońce(s) trygon Jowisz(c)(p) 38°21’46”
  Jowisz(s) trygon Słońce(p) 39°29’33”

  Teraz pytania:
  Dlaczego wybrał pan Jowisz i Wenus skoro są sygnifikatorami pokazującymi wydarzenia po latach( w znakach stałych w domach następujących, czyli jednoski czasowe to lata)?
  Czy oprócz tranzytu Jowisza do Wenus w dniu rozdania Oscarów użył Pan jeszcze jakiejś techniki do sprawdzenia, kiedy Oscar zostanie przyznany?

  Pozdrawiam serdecznie
  B.

  • Szanowna Pani,

   generalnie sygnifikatorami spraw i osób są planety będące władcami wierzchołków domów, a nie planety przebywające w tych domach. To jest podstawowa zasada, od której nie ma odejścia. (Czasami jedynie złodzieja szukamy po planecie będącej w siódmym domu.)

   Poza tym pytanie dotyczyło, czy „Ida” dostanie Oskara, a nie kiedy go otrzyma. O terminie uroczystości można było się dowiedzieć z mediów, nie potrzebujemy do tego horoskopu.
   W astrologii horarnej efektywny aspekt to taki, gdy planety zmierzają do siebie (przez koniunkcję, sekstyl, kwadraturę, trygon lub opozycję) w obrębie swojej orby lub w obrębie znaku, względnie znaków, które „się widzą” w sposób bezpośredni, tzn., gdy nie zachodzi udaremnienie, odcięcie światła, frustracja, prohibicja itd. Co oznacza, że jeśli jest aspekt, jest i wydarzenie, jeśli nie ma aspektu, nie ma wydarzenia.

   W Pani interpretacji wszystkie te zasady zostały naruszone. Szczegółowe informacje na temat astrologii horarnej znajdzie Pani w książce np. Johna Frawleya „Podręcznik astrologii horarnej”, przeł. P. i L. Męcińscy, Futurarium, Warszawa 2011.

 3. Po obamie z pokojową nagrodą nobla można się spodziewać rożnych cyrków.Za film antypolski nagrody.Za działalność antypolską pochwały.To dowodzi „wiarygodności” oceniających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *