Pożar lotniska i horoskop Konstantynopola

Horoskop pożaru w Stambule (dawny Konstantynopol) jest zadziwiająco podobny do horoskopu minionego pożaru Kościoła św. Katarzyny. Pożar na lotnisku w Stambule wybuchł 24 maja 2006 roku, o godz. 15:30 DST (= 12:30 GMT).

Wenus (władca horoskopu) i Księżyc znajdują się w ognistym Baranie, tworząc kwadraturę do ognistego Marsa w Raku, który jest w koniunkcji z ognistą planetoidą Westą. Tymczasem planetoida Constantia (6°37’ Bliźniąt) jest w koniunkcji ze Słońcem, a planetoida Konstantin (5°01’ Strzelca) jest w opozycji do Słońca.

Konstantynopol – ustanowiony przez Konstantyna Wielkiego na stolicę Bizancjum – to jedno z najstarszych i zarazem największych miast świata. Moment wzniesienia miasta wyznaczyli ówcześni astrologowie. Przewodniczył im Vettius Valens (nie mylić z żyjącym dwa wieki wcześniej słynnym astrologiem Vettiusem Valensem z Antiochii, autorem traktatu Anthologiai), który opracował horoskop elekcyjny na moment położenia kamienia węgielnego pod budowę Konstantynopola. Valens wybrał dzień 26 listopada 326 roku, kiedy wschodził znak Raka (prawdopodobnie chodziło tu o godz. 16:23 GMT), jednak oficjalna budowa miasta rozpoczęła się dopiero cztery lata później (11 maja 330 roku).

Valens przypuszczalnie znał słynny „ptolemejski” tekst Centiloquium, którego 36. reguła mówi: „Przy zakładaniu miast bierze się pod uwagę gwiazdy stałe, które zdają się tam przynależeć; lecz przy budowie domów obserwuj planety. Władcy miasta, mającego Marsa w wywyższeniu, giną zazwyczaj od miecza”. Tu wprawdzie nie ma Marsa w wywyższeniu, chociaż – jak wiadomo – dzieje miasta były bardzo burzliwe. Ale gwiazdy stałe faktycznie odgrywają tu znaczącą rolę.

Okazuje się bowiem, że horoskop Konstantynopola ustawiany był tak, aby Słońce znalazło się w koniunkcji z gwiazdą Eltanin (4°37’ Strzelca), a Księżyc w złączeniu z gwiazdą Mirzam (13°56’ Bliźniąt). Poza tym, Jowisz  (władca MC, Słońca i Merkurego) znajduje się tu w X domu w swoim znaku Ryb, tworząc wspierający trygon z Saturnem w Raku.

Horoskop ten mógłby być horoskopem całego Cesarstwa Wschodniego, dlatego stanowi on też wyśmienity materiał historyczny. Warto dodać, że pożar lotniska przypadł na moment, kiedy tranzytujący Uran (patron przemysłu lotniczego) znalazł się w tym horoskopie koniunkcji z Jowiszem i w kwadraturze do Księżyca, podczas gdy Pluton jest teraz w koniunkcji z Merkurym (komunikacja) i w kwadraturze do Marsa!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *