Przejście Merkurego przez tarczę Słońca

Przed nami niecodzienny tranzyt Merkurego, który będąc w koniunkcji ze Słońcem przechodzi jednocześnie przez jego tarczę. Takie zjawisko ma miejsce zaledwie 13 razy w ciągu 100 lat.
Przejście Merkurego przez tarczę Słońca można obserwować 8 listopada 2006 roku, ale w Polsce będzie ono niewidoczne. Zjawisko rozpocznie się o godz. 20:12, a skończy się następnego dnia o godz. 1:10. Maksimum przypadnie na godz. 22:41 (czasu polskiego). Poniżej horoskop sporządzony na Warszawę.

W astrologii Słońce reprezentuje centrum, najbardziej podstawową naturę, istotę rzeczy, świadomość, jest ucieleśnieniem bohatera, króla, symbolizuje siły życiowe, kreatywność itp. Z kolei Merkury, archetypowy przewodnik i posłaniec bogów, odpowiada za mentalność, intelekt, rozum, komunikację, sprawność intelektualną, zdolność przekazywania informacji.

Kiedy Merkury przechodzi przez tarczę Słońca, a więc kiedy mamy do czynienia ze specjalnym wariantem zjawiska zwanego przez astrologów arabskich cazimi („w sercu Słońca”), wówczas pojawia się okazja, by ponownie rozpoznać własną istotę, albo też to, co jest dla nas najważniejsze, względnie zagłębić się w jakąś znaczącą część nas samych. Co więcej, łatwiej też o zachowanie krytycyzmu, a przy okazji o bycie bardziej komunikatywnym.

Niefortunnie się składa, że przejście Merkurego przez tarczę Słońca wypada w dokładnej kwadraturze z Neptunem. Zresztą ostatnie przejście z 2003 roku również było w kwadraturze do Neptuna. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich i najbliższych kilkuset lat przejście Merkurego przez tarczę Słońca zawsze ma miejsce w znakach Byka lub Skorpiona. Wiąże się to z posadowieniem północnego węzła Merkurego, który obecnie przebywa w 17° Skorpiona.

Tarczę Słońca przecinać mogą tylko planety wewnętrzne, czyli Merkury i Wenus.

 

2 thoughts on “Przejście Merkurego przez tarczę Słońca

  1. Tu juz lepiej .bo mnie osobistych wyciecze. Zdarzylo mi sie przeczytac odniesienie astrologiczneJunga do znanej mi teoorii psychologicznej to duszy narodu tam nie znalazlam tylko macierz.

  2. Tu juz lepiej .bo mniej osobistych wycieczek. Zdarzylo mi sie przeczytac odniesienie astrologiczne Junga do znanej mi teoorii psychologicznej, to duszy narodu tam nie znalazlam tylko macierz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *