Wideo: fragment wykładu o dawnych mistrzach

Poniżej link do nagrania wideo fragmentu mojego wykładu Astrologiczne sekrety dawnych mistrzów, który się odbył 10 stycznia 2011 roku w Polskim Towarzystwie Astrologicznym w Warszawie. Informowałem o nim w jednej ze styczniowych notek (zob. TU).

 

YouTube: Początek wykładu „Astrologiczne sekrety dawnych mistrzów”

Jest to właściwie początek wykładu. Na nagraniu został zarejestrowany fragment, w którym przedstawiam tzw. „awaryjną technikę” Guido Bonattiego, bazując na 143. aforyzmie z V księgi jego Liber Astronomiae. Chodzi tu o ze wszech miar interesującą regułę, którą stosuje się wówczas, kiedy wszystkie inne reguły zawodzą.

Ta pozornie prosta instrukcja, pochodząca ze średniowiecznej astrologii, nie jest bynajmniej prostacką formułką. Świadczy ona przede wszystkim o tym, że gdy astrolog pochylający się nad horoskopem, czy to horarnym, urodzeniowym, czy elekcyjnym, zabrnie w ślepy zaułek, to nie tworzy na poczekaniu nowych reguł, nie wymyśla, albo raczej nie zmyśla zasad pasujących tylko do jednego horoskopu, lecz odwołuje się do sprawdzonych „technik awaryjnych”, które pozwolą mu wydostać się z gąszczu wątpliwości i niepewnych interpretacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *