Zaćmienie Słońca (20.03.2015)

O wypowiedź na temat nadchodzącego zaćmienia Słońca, które ma miejsce 20 marca 2015 przed południem, poprosił mnie dziennik „Polska The Times” (czytaj wywiad). Brakuje mi czasu na pisanie o tym szerszej notki (temat arcyciekawy i szeroki, wciąż czekający w Polsce na rzetelne opracowanie), więc streszczam jedynie najważniejsze sprawy, które częściowo sygnalizowałem wcześniej w czasie dyskusji na swoim profilu na Facebooku.

ZacmienieSlonca (20.03.2015)

Generalnie nic dobrego o tym zaćmieniu nie można powiedzieć. Zaćmienia w tradycji astrologicznej mają konotacje pejoratywne, ponieważ zwiastują nieoczekiwane, nagłe, raczej destrukcyjne zdarzenia. Obecne ma miejsce w znaku Ryb, kojarzonym z wodą, żeglugą, ale też z duchowieństwem i hierarchami kościelnymi. William Lilly przyporządkowuje Rybom Kalabrię, Sycylię, Portugalię, Normandię (północna Francja), północny Egipt, z miast zaś Aleksandrię, Reims, Wormację, Ratyzbonę i Compostella (przypuszczalnie chodzi o hiszpańskie Santiago de Compostela).

Poza tym, kiedy Księżyc zakrywa tarczę Słońca, to trochę tak, jakby siły nieświadomości, popędów, instynktów, czy emocji przejmowały władzę nad świadomością, wolą i rozumem, dokonując czynów rewolucyjnych lub tych o charakterze przewrotu i destabilizacji (smok połykający Słońce). Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że władcą tego zaćmienia jest Mars, to nie trudno o skojarzenia z wojną, przemocą, destrukcją, wojskiem, zagrożeniem.

solar-eclipse-from-ibrahim-hakkc4b1-of-erzurum-marifetname-the-book-of-skills-enlightenment

Tak się składa, że w horoskopie Polski zaćmienie to wypada na Saturnie w dziewiątym domu, symbolizującym podróże, politykę zagraniczną, duchowieństwo. Dodatkowo, Saturn jest władcą domu siódmego, a więc rządzi partnerami i otwartymi wrogami. Nie sądzę, aby wskazywało to na wojnę lub konflikt, ale na nieporozumienia na arenie międzynarodowej na pewno.

Pamiętajmy, że w horoskopie indywidualnym zaćmienia rozpatruje się zwykle w odniesieniu do Słońca, Księżyca (nie do planet!) i osi kosmogramu z orbą nieprzekraczającą 3°.

Władcą marcowego zaćmienia jest Mars, ponieważ do zaćmienia dochodzi w obliczu (dekanacie) Marsa. Jest to standardowa procedura astrologii tradycyjnej opisywana szczegółowo np. w Annus Tenebrosus Williama Lillyego (wielokrotnie na blogu powoływałem się na to dzieło). Fakt, że pas tego zaćmienia przechodzi przez Morze Norweskie, gdzie m.in. stacjonuje rosyjska Flota Północna, nie brzmi w tym kontekście pokojowo.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że ostatnie zaćmienie z tego cyklu saros miało miejsce 9 marca 1997 roku (i także poprzedzało ono ingres Słońca w znak Barana, co ma kluczowe znaczenie w astrologii pogodowej), a już latem ’97 – jak pamiętamy – doszło w Polsce do powodzi tysiąclecia! Ponadto, tegoroczne zaćmienie wypada w koniunkcji z gwiazdą Scheat (29° 34´ Ryb), którą Ebertin kojarzył z katastrofami, utonięciami, powodziami etc. (zob. Ebertin, Gwiazdy stałe, Polskie Towarzystwo Astrologiczne, Warszawa 2013, s. 82-83).

luna_n5g
Władcą ascendentu (dla Warszawy) jest Księżyc biorący z definicji udział w zaćmieniu, zaś władcą znaku zaćmienia (mniej istotny) jest Jowisz (wypada on na ascendencie horoskopu Polski!) pozostający wprawdzie w recepcji ze Słońcem, lecz całkowicie ex conditione i bez aspektu ze stopniem zaćmienia (zresztą żadna planeta nie aspektuje tego punktu).

Zaćmienia, podobnie jak komety (zob. Cardano), zawsze miały maleficzne znaczenie (dziś tłumaczy się to ich plutoniczną naturą), mające implikacje anaretyczne, nawet gdyby były rządzone przez benefiki. Zaćmienia są bowiem szczególnym rodzajem nowiów (z natury także maleficznych), a ich wpływ uznaje się za paradygmatyczny zarówno w astrologii mundalnej, jak i natalnej (o znaczeniu przedurodzeniowych zaćmień mówił kiedyś w PTA John Frawley).

4 thoughts on “Zaćmienie Słońca (20.03.2015)

  1. Szanowny Panie Piotrze!
    A propos Pańskiego wywiadu ,dziennikarz pytał Pana co się stało po zaćmieniu całkowitym 11 sierpnia 1999 -otóż zaraz potem było wielkie trzęsienie ziemi w Turcji,katastrofalne straty, wiele ofiar!

    • Tak, wiem, pamiętam. Nawet pisałem kiedyś artykuł o skutkach tego wyjątkowego zaćmienia z 1999 roku połączonego – jak pamiętamy – z wielkim krzyżem planetarnym w znakach stałych. Wplątał się w to i Nostradamus, i wszelkie wizje apokaliptyczne.
      Tym niemniej trzęsienia ziemi są i bez zaćmień, a tu chodziło o wskazanie na takie wydarzenie, które faktycznie miało znaczenie paradygmatyczne, czyli stwarzające nowy wzorzec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *