Eris i pierwiastek 118

Astrologia już od czasów starożytnych stawiała sobie za cel symboliczne opisywanie procesów zachodzących w makro- i mikrokosmosie. Nic więc dziwnego, że kiedy ważne rzeczy dzieją się w makrokosmosie, równie ważne muszą dziać się w jego pomniejszonym, zwierciadlanym odbiciu, jakim jest mikrokosmos.

Kiedy w 1871 roku odkryto Urana, kilka lat później odkryto ważny pierwiastek chemiczny – uran, którego liczba atomowa wynosi 92. Każdy pierwiastek o wyższej liczbie atomowej (zwany tranuranowcem) nie występuje naturalnie w przyrodzie. Musi być otrzymywany sztucznie, tak jak na przykład pluton odkryty w 1940 roku, a więc 10 lat po odkryciu planety Pluton.

Pomiędzy planetami a pierwiastkami chemicznymi istnieje nierozerwalny związek, który już dawno temu podkreślali nie tylko astrolodzy, lecz także alchemicy, łącząc złoto ze Słońcem, srebro z Księżycem, rtęć z Merkurym itd. Planeta to element makrososmosu, z kolei atomy pierwiastków chemicznych przynależą do świata mikrokosmosu.

Informacja, jaka ukazała się 16 października 2006 roku o odkryciu nowego pierwiastka 118, nie jest więc przypadkowa w czasach, kiedy astronomowie odkryli nową „planetę” – Eris. Zresztą Eris była w tym dniu w dokładnej opozycji do Słońca. Ale nie tylko ta koincydencja jest tutaj istotna. Pierwiastek 118 nastręczał chemikom niemal takich samych problemów, jak astronomom Eris.

Po raz pierwszy o istnieniu nowego pierwiastka 118, zwanego prowizorycznie ununoctium (Uuo), mówiło się już w 1999 roku, jednak po trzech latach okazało się, że ten pierwiastek w ogóle nie istnieje, a rzekome odkrycie zostało sfabrykowane. Ununoctium zostało więc skreślone z tablicy Mendelejewa, którą teraz znów trzeba poprawiać. Dopiero specjalistom z Instytutu Badań Naukowych w Dubnej i kalifornijskiego Laboratorium Lawrence’a Livermore’a udało się potwierdzić otrzymanie pierwiastka o liczbie atomowej 118. Ununoctium jest najcięższym z dotychczas znanych pierwiastków. Uzyskuje się go jedynie w warunkach laboratoryjnych, poprzez bombardowanie kalifornu jonami wapnia, a nie – jak twierdzono w 1999 roku – poprzez bombardowanie ołowiu jonami kryptonu. W eksperymentach uzyskano jedynie trzy atomy ununoctium, a czas ich rozpadu wynosił niecałą milisekundę. Uczeni chcą teraz uzyskać jeszcze cięższy pierwiastek o liczbie atomowej 120. A wszystko po to, by lepiej poznać mechanizmy sterujące zachowaniem materii.

 

Całe zamieszanie wokół 118 pierwiastka przypomina zamieszanie, jakie powstało po odkryciu Eris. Astronomowie nie wiedzieli bowiem, czy odkryli planetę, czy jedynie obiekt większy od Plutona. A do tego jeszcze ta historia z wykradaniem danych i próbą dokonania fałszerstwa także przypomina to, co niedawno działo się w środowisku chemików.

Nie wiem, czy Eris faktycznie może mieć jakiekolwiek symboliczne związki z pierwiastkiem 118 (Uuo) i co by w praktyce miało to oznaczać. Tym niemniej nie ulega chyba wątpliwości, że odkrycie Eris w dość interesujący sposób wpisuje się w odkrycia na poziomie mikrokosmosu. Mimo że świat w szalonym tempie pędzi na przód, to starożytna zasada Hermesa Trismegistosa („Jak na górze, tak na dole”) wciąż ma się dobrze. A przecież to właśnie na niej ufundowana jest cała astrologia.

Sparafrazowany tekst Tabula Smaragdina Hermesa brzmi:

Niebo na górze,
Niebo na dole.
Gwiazdy na górze,
Gwiazdy na dole.
Wszystko, co w górze,
To też na dole.
Pojmij to,
I ciesz się.

17 thoughts on “Eris i pierwiastek 118

 1. Aczkolwiek podajesz aktualne odkrycia pierwiastka 118to ciekawe sa dane zwiazane unopentium 115.CZy sadzisz podobnie .Sama nie znam sie na astrologii ,jedynie troche na chemii jadrowej.

  • Pierwiastek 115 był odkryty w 2004 roku, ale chyba nie jest to jeszcze potwierdzone. Nie wiem, jakie byłyby jego związki z astrologią. Jakkolwiek wszystkie pierwiastki z liczbą atomową powyżej 100 mogą wiązać się z najnowszymi odkryciami astronomicznymi w pasie Kuipera.

   • Nie wiem ktory sztuczny transuranowiec jest wazny dla astrologii a który nie.Takich wiadomosci nie uzyskuje sie na studiach mat .fiz .chem które ukończyłam .Zwrocilam jednak uwage na zbieżność laboratoriów i akcelerator w ktorym oba pierwiastki uzyskano .Moj akademicki ostatni transuranowiec to Mendelew.Unupentium ma skojarzenia z antygrawitacja.Natomiast pierwiastki o liczbie 116 i117sa mi zupelnie nieznane .Niezbyt jasne tez jest okreslenie wlasnosci i zastosowanie tego opisywanego przez Ciebie bohatera 118.

    • Nie uważam się za specjalistę od chemii, więc trudno jest mi rozstrzygnąć, który z nowych transuranowców najlepiej wpisywałby się w symbolikę astrologiczną. Ale jedno jest pewne: każdej odkrywanej planecie (a szczególnie Uranowi i Plutonowi) towarzyszyło odkrycie pierwiastka chemicznego. Jeśli więc mamy nową planetę Eris, to ona również powinna mieć swój pierwiastek. Ale nie wiem, czy na pewno będzie to 118, czy może któryś z mniejszą liczbą atomową, albo dopiero ten, którego odkryjemy w przyszłości, bo z jakichś powodów może się okazać ważniejszy niż inne. Nie wiem…

     • Sorry, ze się wtrącam ale chcę zwrócić uwagę na dosć istotną sprawę która dotyczy pierwiastka 118. Otóż pierwiastek z tą liczbą atomową powinien kończyć 7 okres ukladu okresowego. Jest też w grupie pierwiastków tzw. helowców: Hel (2), Neon (10) Argon (18), Krypton (36) , Ksenon (54), Radon (86) i wreszcie – Uuo (118). Grupa ta to gazy szlachetne. Następny pierwiastek 119 rozpoczynać powinien 8 okres układu pierwiatków i powinien należeć do litowców. CZy wg Pana ewentualna szlachetność w sensie chemicznym daje się wpisać do wyżej omawianej Eris bo wg mnie zupełnie NIE ale to już inna sprawa.

     • > CZy wg Pana ewentualna szlachetność w sensie> chemicznym daje się wpisać do wyżej omawianej Eris bo wg> mnie zupełnie NIE ale to już inna sprawa.Za mało znamy symbolikę Eris, żeby można było z całą stanowczością twierdzić, że gaz szlachetny Uuo nie pasuje do niej. Być może pasuje lepiej niż nam się wydaje.

     • Mysle ,ze powinienes Pawle przyjac do wiadomosci pewna normalke w sztucznym otrzymywaniu pirewiastkow typu transuranowce .Ilości otrzymywanycch pierwiastkow sa zawsze mini .mini a ich okresy póltrwania sa takze milisekundowe i bywa ze ulegaja trwałemu rozpadowi do znanych juz pierwiastków i wtedy szacowne ciala chemiczne nie uznaja ich jako nowe tak bylo i ze 115 i 118.Wobec tego twoje porównanie do Eris powinno byc uzupelnione o te wyjasnienia jadrowe .Natomiast to nie wyjasnia samej istoty astronomicznych odkryc i kryteriow jakie musza byc spelnione do uznania nowego odkrycia planetarnego

     • Myślę że osądzasz innych zbyt pochopnie, bo sprawy które tu wymieniłaś należą do oczywistych i dośc powszechnie znanych (czytaj mój niższy post) Natomiast kontekst tego artykułu chyba gdzieć Ci umknął. W gronie osób które znają temat nie jesteś sama więc pozwól że wyrażę się ściślej i zadam pytanie wprost oraz nie koniecznie do Ciebie. Czy z jednej strony mitologiczna Eris i np. „jabłko dla najpiękniejszej” a z drugiej strony odkrycie pierwiastka o liczbie atomowej 118 ma podobny związek jak odkrycie planety którą nazwano Pluton i pierwiastka którego nazwano tak samo „Pluton”. Innymi słowy czy odkryta planetoida którą nazwano Eris i przypisane jej własności mitologicznej Eris, mają sensowny związek z właściwościami pierwiastka o LA 118? Napisałem już że pierwiastek o takiej liczbie atomowej (z racji swojego połozenia w układzie okresowym) nie powinien przejawiać ( hipotetycznie i teoretycznie) takiej aktywności jak Eris.

     • > Innymi słowy czy odkryta planetoida> którą nazwano Eris i przypisane jej własności> mitologicznej Eris, mają sensowny związek z właściwościami> pierwiastka o LA 118?Paweł, ja tego nie wiem. Jeśli uważnie mój post przeczytałeś, to zauważyłeś, że napisałem następujące zdanie:”Nie wiem, czy Eris faktycznie może mieć jakiekolwiek symboliczne związki z pierwiastkiem 118 (Uuo) i co by w praktyce miało to oznaczać”.Pisząc ten post chciałem jedynie zwrócić uwagę, że taka koincydencja zaistniała, a nie że to jest niepodważalna prawda, którą odkryłem. Poza tym brakuje mi chemicznej wiedzy, żeby to prawidłowo ocenić.

     • Zauważyłem ale też muszę tu przyznać, że Twoja wiedza na temat planetoid oraz ich związków w horoskopach z konkretnymi wydarzeniami ogromne mi imponuje. Ja sam mało znam ten temat, można powiedzieć że bagatelizuję ich znaczenie, ale to chyba z lenistwa bo trzeba by duuużo przeczytać i jeszcze poukładać sobie w głowie. Sama Eris jak sprawdziłem daje mi jedynie trygon do Ks. węzla wstępującego w moim horoskopie i powiem prawdę nic mi to nie mówi. Gratuluję Tobie tego bloga i nie zabieram już czasu.

    • raczej trudno jest podawać własności i oceniać pierwiastek którego zbiór atomów wynosił zaledwie 3. Natomiast warto pokusić się o jego ocenę na podstawie położenia w układzie okresowym.

     • WybaczPawle pomyliłam Twoje Imie z autorem blogu Piotrem ale jesli tak juz sie stalo to pewnie wiesz ze ten pierwiastek ma sie nazywać Moskwin .Odnosnie cytowanej Tablicy Szmaragdowej zabraklo mi wtej parafrazie odniesienia do Prawdy które i polskich tekstach alchemicznych jest cytowane w I przykazaniu

 2. Mam zastrzezenia takze przy takich epokowych odkryciach uzywania niezwykle skroconego tekstu tablicy szmaragdowej.mysle …..ze tekst oryginalny usunie latwiej powstale watpliwosci odnosnie dolnego odniesienia do pierwiastka 118IIhttp://hdelboy.club.fr/Table_hermes.html#TableLa Table d’émeraude d’Hermès Trismégiste père des philosophesI. est vrai sans mensonge, certain & très véritable. .Il Ce qui est en bas, est comme ce qui est en haut: & ce qui est en haut, est comme ce qui est en bas, pour faire les miracles d’une seule chose. III. Et comme toutes les choses ont été, & sont venues d’un, par la médiation d’un : ainsi toutes les choses ont été nées de cette chose unique, par adaptation. IV. Le soleil en est le père, la lune est sa mère, le vent l’a porté dans son ventre ; la terre est sa nourrice. V. Le père de tout le telesme de tout le monde est ici. Sa force ou puissance est entière, VI. Si elle est convertie en terre. VII. Tu sépareras la terre du feu, le subtil de l’épais doucement, avec grande industrie. VIII. Il monte de la terre au ciel, & derechef il descend en terre, & il reçoit la force des choses supérieures & inférieures. Tu auras par ce moyen la gloire de tout le monde ; & pour cela toute obscurité s’enfuira de toi. IX. C’est la force forte de toute force: car elle vaincra toute chose subtile, & pénétrera toute chose solide. X. Ainsi le monde a été créé. XI. De ceci seront & sortiront d’admirables adaptations, desquelles le moyen en est ici. XII. C’est pourquoi j’ai été appelé Hermès Trismégiste, ayant les trois parties de la philosophie de tout le monde. Ce que j’ai dit de l’opération du soleil est accompli, & parachevé.

  • > Mam zastrzezenia takze przy takich epokowych odkryciach> uzywania niezwykle skroconego tekstu tablicy> szmaragdowej.mysle …..ze tekst oryginalny usunie latwiej> powstale watpliwosci odnosnie dolnego odniesienia do> pierwiastka 118IIBlog to nie jest miejsce, gdzie można się rozpisywać, a już na pewno nie jest to miejsce, gdzie można zaprezentować temat w sposób wyczerpujący. Naturą tego bloga jest zamieszczanie krótkich i związłych informacji, które dopiero w toku dalszej można rozwinąć. Zacytowałem jedynie fragment Tablicy Szmagardowej dla przypomnienia, bo nie mam czasu na wklepywanie całości.Poza tym oryginalny tekst został spisany w grece, a nie po francusku.I jeszcze jedno: Wolałbym, żebyś zamiast dzielić się swoimi kolejnymi zastrzeżeniami, bardziej dzieliła się swoją wiedzą i przemyśleniami – jeśli masz na to ochotę. To byłoby bardziej twórcze.

 3. Bardzo ladnie piszesz… Jak znajdziesz wolna chwilke to zapraszam Cie do serwisu prowadzonego przez moich przyjaciól. Mozesz zalozyc tam alias do swojego bloga tak zeby mial krotszy adres niz ten z blog.onet.pl – http://www.1i.pl

 4. eris >zdetronizowała plutona! fiz jadr b ciekawa,ale i niebezp.
  dla nastepnych GENeRACJI MOZE BYC WIECEJ TEORE:TYCZnie
  a live we?have2/if re born happens/eventualnie DNAgatunek
  —————————————————————————-
  prosciej URAN>moderowany przez Neptuna;ekstrakt pluton,
  a pluton&orcus w dobie eris is!…..sharper
  ………………………………………………….
  jestem spamem=zaznacz10AM 13go

  ERIS=konfilkt-cisza jest naj!,a sound=towards/solutions
  uran pluton aktiv
  neptun eris conteplativ?niej!działa bywaja rozne/slowa moc wieksza niz kamienie miewaja=gaz=eter?..prana=harmoni POszukiwania
  czyli PISk duszy/A ko go go to ru szy/eris utrudniony watek re;ligare laczenia sie po no w nie!czyli ten :”pierwiastek”;nie tak latwo wchodzic w nowe zwiazki moze……. raczej gen ero wac cos /powyzej platoOna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *