Święto Trzech Astrologów

Święto Trzech Króli, którzy ujrzeli gwiazdę na wschodzie, to w istocie antyczna pochwała astrologii i sztuki gwiaździarskiej. Według prof. Michaela Molnara Trzej Magowie poszukując nowonarodzonego Jezusa wykreślili wcześniej jego horoskop, a właściwie horoskop na heliakalny wschód koniunkcji Księżyca z Jowiszem, która uchodziła za konfigurację królewską – pisał o niej m.in. Firmicus Maternus w „Mathesis” (IV w.). Takie zjawisko nie jest zbyt częste i miało ono miejsce rano 17 kwietnia 6 r. p.n.e., zwiastując – zgodnie z ówczesnymi wyobrażeniami – narodzenie nowego króla świata.

Jezus wg MolnaraW czasach późniejszych wykreślanie horoskopu Chrystusowi było przez Kościół bezwzględnie zakazane. Hierarchowie skazywali na stos śmiałków łamiących ten zakaz. Jedną z ofiar stał się w XIII wieku włoski profesor astrologii Cecco d’Ascoli. Tym niemniej wiadomo, że papież Juliusz II wykorzystał kosmogram Jezusa do wyznaczenia dogodnego terminu rozpoczęcia budowy Bazyliki św. Piotra (napiszę kiedyś o tym więcej). Papież posłużył się wersją stworzoną przez Tiberio Russiliano, włoskiego filozofa, który zamieścił ją w swoim dziele „Apologeticus adversus cucullatos” (1504).

Jezus wg Russiliano
Jak widać, wersja ta (jedna z trzech wariantów) opiera się na literalnym odczytaniu chrześcijańskiej tradycji, mówiącej o tym, że Jezus urodził się o północy 25 grudnia. Tym, co dla papieża Juliusza II było najważniejsze, to fakt, że osie horoskopu położone są w znakach kardynalnych (w Wadze ascendent, a w Raku medium coeli). Lecz w kosmogramie stworzonym rzekomo przez Kacpra, Melchiora i Baltazara (zob. wyżej) osie horoskopu Jezusa także znajdują się w znakach kardynalnych!

8 thoughts on “Święto Trzech Astrologów

 1. 🙂 Witam serdecznie Panie Piotrze! Jestem zainteresowana książkami-„Przesłanie Chirona”oraz „Lilith..”.Na jakich warunkach mogę zamówić(nie korzystam z płatności interenetowej,może być przelew).Chętnie też bym skorzystałam z Pana doświadczenia w tej materii,np.na priv lub w meilu.Będę ogromnie wdzięczna.Bardzo mnie ten temat interesuje.Szczególnie Lilith,bo ma sporo do przekazania ostatnio w moim życiu.Serdecznie pozdrawiam.

 2. Moim zdaniem typowanie daty ur. Jezusa oraz podobnie – próby ustalania możliwej daty przyjęcia Chrztu Polski mijają się z celem ponieważ jak dotąd nie odnalazły się jakiekolwiek dokumenty pisane o tych domniemanych zdarzeniach. Nie ma nic co by potwierdziło cokolwiek na tak. Żadnych odniesień historycznych, zwyczajowych nawet legend. Wszystko opiera się na mitach pro-religijnych, które jak dotąd tylko są „wiarygodne” ale nie na pewno. Oczywiście można sobie spekulować i spekulować żeby polubić astrologię ale nic poza tym.
  Jeżeli już daje się tak popracować to też można domniemywać, że 3 Magowie najprawdopodobniej odnoszą się do jakichś darów natury, np. mogą to być siły wiatru, moc słońca i może trudy księżyca , które powodują symultanicznie zmiany klimatu, wpływają na płodność tej natury u ludzi i całej fauny oraz tworzą pola przepływu ludzi z miejsca na miejsce żeby przetrwać. Coś się zdarzyło w przyrodzie co można podpiąć pod kosmogram i to było coś niebywałego – jakaś figura astrologiczna albo układ niespotykany zwykle na co dzień.
  Studiując te starożytne i nawet współczesne kosmogramy spotyka się wiele niewiadomych, np. układy kompozycji symetrycznych z wieloma lub tylko jedną osią symetrii i nikt jak dotąd nawet nie próbuje tego skojarzyć z czymś co jest właśnie takim planem natury na przeskok od – do czegoś tam. Nawet nie wiadomo skąd się wzięły rysunki na niebie samego Zodiaku i co one faktycznie dają potomnym do myślenia.

 3. Tak naprawdę to nie wiadomo czy aby na pewno data 6 stycznia jest tą datą, o której wszyscy mówią, że akurat dokładnie tego dnia stało się coś wyjątkowego w naturze. Raczej jest to moim zdaniem takie widzimisię kogoś tam bo tak przypasowało. Data jak inne i nic tu wyjątkowego – Koziorożec. Coś w tym jednak jest bo Varuna jest uszczęśliwiony. To się jeszcze na tym forum nie zdarzyło a wprost przeciwnie. Jak to niekiedy nawet same przypuszczenia potrafią wytracić pęd.

 4. Panie Piotrze czy Leonardo di Caprio dostanie w końcu Oscara? Bardzo dobry aktor który do tej pory nie został ta nagroda doceniony . Tym razem chyba będzie nominowany za film Zjawa. Pozdrawiam

 5. Strona Astrotheme tez przedstawia hipotezę na radix Jezusa z Nazaretu i jest to dzień nieco różniący się od tego tu podanego tzn. tutaj autor tego pomysłu sugeruje, że Jezus to Baran w 23 st. Barana a w Astrotheme – że to znak Ryb w dniu 28 lutego 6 r. p.n.e. w Bethleem.
  No, nic dodać nic ująć tylko to, że chyba to mógł być też znak Koziorożca bo dzień 25 grudnia o północy to już ten znak na 100 %.
  Data z 28 lutego jest o tyle ciekawa, że nie ma tam w ogóle jakichkolwiek aspektów. Jest jedna nikła kreska, niby to trygon Marso-Merkuryczny ale bardzo słaby czyli naciągany. Oczywiście musi być to radix bez planet nowo odkrytych. Taki pusty kosmogram musiał robić wrażenie i dzisiaj też by tak było jakby się taki pojawił.

 6. Jest też jeszcze opozycja Saturn Słońce o orbie 10 st czyli też na siłę we współczesnej astrologii. W starożytnej kulturze, max orb 4 st. to wielkie hallo i prawie nie do przyjęcia a co dopiero 10 st.
  Ma ktoś jakiś pomysł na taki pusty kosmogram ?? Może nikt się wtedy nie urodził a był to dzień zagłady albo potop – wszystko chyba możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *